Konkarivahti ylistää suomalaista valmentajaneroa: ”Ihmiset eivät edes ymmärrä sitä…”
Kuva: Getty Images
RAUMA. Suomalaiskonkari Petri Vehanen on ehtinyt työskenellä uransa aikana monen ammattilaisen ja valmentajan kanssa.
Kokenut vahti nostaa omalta uraltaan esille yhden tutun käskijän. KHL:ssä jo pitkään luotsannut Ari Moisanen on ollut isossa roolissa Vehasen uralla niin Lukossa, Leijonissa kuin KHL:ssäkin.
Vehanen uskoo, että juuri Moisasen takia Rauman kaltaiselta pieneltä paikkakunnalta on noussut huipulle niin monta torjujaa. Kanaalikaupungista ovat Vehasen jälkeen maailmalle lähteneet Iiro ja Tuomas Tarkin lisäksi muun muassa Antti Raanta, Atte Engren ja Oskari Setänen.
– Hän on ehdotonta kärkeä koko maailmassa. Hän jatkaa viidennettä vuotta Kazanissa. Sitä ei ihmiset välttämättä edes ymmärrä, kuinka kova homma se on, että saa jatkaa Venäjällä samassa paikassa niin pitkään, Vehanen ylistää Leijonat.comille.
Moisanen ehti luotsata pitkään Leijonien maalivahteja. Nykyisin torjuja keskittyy valmentamiseen Ak Bars Kazanissa. Ei ole sattumaa, että Venäjällä arvostetaan suomalaista.
– Hän on todella vaativa. Se kuvaa ehkä parhaiten. Onneen ei ole oikoteitä – hän pitää hommat simppelinä, mutta miettii paljon ja tarkasti asioita, Vehanen kiteyttää.
Lue myös: Leijonakonkari paljastaa pohtineensa uran lopettamista: ”Olin jo varma, että tämä oli tässä”
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HIFK-tähden telonut KalPan Hugo Gallet: pelikielto
- Leijonille huonoja uutisia – Floridan suomalaistähti loukkaantui
- Liigan pudotuspelit käyntiin: HIFK:lta ja Kiekko-Espoolta romahdus
- Kauhunhetkiä kaukalossa – SaiPassa loistanut Ville Petman paareilla sairaalaan
- TPS julkaisi tiedotteen – suora viesti faneille
- Kulisseista paljastus – IS: Patrik Laine teki Montrealin kanssa radikaalin ratkaisun
- Lähde: Maajoukkuemies vaihtaa seuraa – edessä siirto Liigaan?
- Ei hyvältä näytä – Liigan pudotuspelijoukkue sai shokkiuutisen
- Kärpistä tutulla Leijonat-pakilla on vientiä: huippuseura perässä!
- Juuse Saroksesta karu uutinen!
- Mikko ja Ville Petman: ensi kauden seura selvillä
- Kultaleijona jättää Biel-Biennen – nappaako Liiga-seura?
- Kärpistä tutulla Leijonat-pakilla on vientiä: huippuseura perässä!
- Maajoukkueesta lähtöpassit saanut sarjasikailija iski taas: pitkä pelikielto
- Ei hyvältä näytä – Liigan pudotuspelijoukkue sai shokkiuutisen
- Tappara: iso sopimusuutinen!
- TPS julkaisi tiedotteen – suora viesti faneille
- Toimittaja: Kiekko-Espoon tehomies lähtee – suuntana NHL
- Tapparasta lähtenyt suomalainen: NHL kutsuu!
- Kauhunhetkiä kaukalossa – SaiPassa loistanut Ville Petman paareilla sairaalaan