Leijonatähti Mikko Rantanen täpinöissään illan pelin alla: ”Tämä on kuin game seven!”
Kuva: Getty Images
HERNING. Leijonien NHL-hyökkääjä Mikko Rantanen oli hyvillä ja odottavaisilla fiiliksillä ennen illan puolivälierää Sveitsiä vastaan. Leijonien leirissä tiedostetaan ottelun tärkeys.
Suomessa on tapana mitata Leijonien turnauksen onnistumista yhden ottelun perusteella. Jos puolivälierästä mennään mitalipeleihin, turnauksen voi yleensä laskea ainakin jossakin määrin onnnistuneeksi. Tappio puolivälierässä taas on yhtä kuin katastrofi.
Rantanen hakikin puolivälierälle vertausta hyvin erityyppisestä tapahtumasta
– Odottavainen fiilis. Tätä on odotettu, että päästään pelaamaan tosipelejä. Tämä on tavallaan game seven (pudotuspelisarjan seitsemäs ottelu). Kyllä tässä aika hyvä fiilis on, Rantanen sanoi.
Onko pudotuspelin alla erilainen fiilis kuin alkusarjan ottelun alla?
– Onhan pudotuspeleihin ihan eri fiilis lähteä kuin alkusarjapeleihin. Kyllä tässä on hyvä täpinä päällä kaikilla, Rantanen kertoi.
”Pystymme varmasti parantamaan”
Rantanen pelaa samassa ketjussa yhdessä keskushyökkääjä Mikael Granlundin ja junioritähti Eeli Tolvasen kanssa. Olisiko ketjustanne otettavissa irti enemmänkin kuin tähän asti on nähty? – On minun mielestäni. Ihan hyvin saimme pelin toimimaan jo ensimmäisessä pelissä. Vieläkin tietysti pystytään varmasti hiomaan kemiaa paremmaksi. Toivottavasti saamme tänään puhuttua asioista ja homman rullaamaan heti alusta asti, Rantanen suunnitteli. Alkusarjan päätösottelun jälkeen Suomen pelaajat yksi toisensa jälkeen kommentoivat, etteivät tiedä illan vastustajasta Sveitsistä juuri mitään. Nyt joukkue on selvästi tehnyt läksynsä ainakin sen perusteella, miten Rantanen Sveitsiä analysoi. – He ovat nopea joukkue ja yrittävät iskeä nopeasti vastaan. Heillä on hyvin liikkuvat pakit ja hyökkääjät. He pelaavat varmasti aika samalla tavalla kuin Kanada ja USA. He eivät varmaan hirveästi jää odottelemaan, vaan pelaavat nopeasti. Se sopii meille todella hyvin, Rantanen näki. Vuosi sitten Ranskan MM-kisoissa Suomen pelit kulkivat alkusarjassa nihkeästi ja Leijonat oli oman lohkonsa neljäs, vain pisteen edellä isäntämaa Ranskaa. Kun Pariisin kevät vaihtui Kölniin ja puolivälierään toisen lohkon voittajaa USA:ta vastaan, Leijonat monien yllätykseksi voitti jenkit maalein 2–0 ja eteni mitalipeleihin. Tuolloin Leijonat pääsi peliin selvästä altavastaajan asemasta, mutta nyt tilanne on täysin toinen. – Viime vuonna olimme tavallaan altavastaajia. Nyt on vähän erilainen lähtökohta. – Aina on varmasti ennakkosuosikki, jos voittaa lohkon. Totta kai tiedostamme sen, mutta on tässä aika paljon äijiä, jotka ovat pelanneet ennenkin kovia painepelejä. En usko, että se on ongelma. Pitää vain tavallaan nauttia siitä, että olemme ennakkosuosikkeja ja meiltä odotetaan tulosta, Rantanan huomautti. Suomi–USA alkaa kello 21.15. Lue myös: Näillä ketjuilla Leijonat hyökkää Sveitsin kimppuun. Sebastian Aho yrittää yltää temppuun, johon on pystytty vain kahdesti 40 vuoden aikana.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jättipaljastus: Tästä syystä Patrk Lainetta ei kaupattu NHL:ssä
- Leijonien maalitykki jättää SHL:n – MM-kultahyökkääjän uusi seura selvillä
- Suomi koki historiallisen nöyryytyksen MM-kisoissa – IS: kova ratkaisu kulisseissa
- KalPalle tipahti huippu-uutisia!
- MM-kisat tulossa Suomeen – tässä pelipaikka!
- Nyt jysähti – HIFK julkisti yhdeksän uutta pelaajasopimusta!
- Lähde: Pittsburghin suomalaishyökkääjä sai sopimustarjouksen – tässä uusi seura?
- MTV Urheilu: Liigassa dramaattinen muutos – putoajat ratkaistaan ankaralla tavalla
- Tämä muutti kaiken? Patrik Laineen sopimuksesta paljastui hämmentävä fakta
- Oliver Kapanen huimaan rajapyykkiin NHL:ssä – ylsi samaan kuin Saku Koivu
- Lähde: Ilves virittelee yllätyshankintaa tolppien väliin – melkoinen soppa syntyi
- Näin Teemu Selänne reagoi TPS:n Pride-kohuun
- SS: Liigaan kivikova paluumuuttaja!
- IL: Joonas Oden hyppää kilpailijan leiriin!
- IS: Kanadalainen tutkapari siirtyy Liigaan!
- Veli-Matti Savinaisen Pride-kohussa uusi käänne – Setan puheenjohtaja reagoi
- Näin Sofia Virta kommentoi lähtöään TPS:stä
- TPS reagoi Veli-Matti Savinaisen kohuun – Sofia Virta ulos seuran hallituksesta
- Jukurit-legenda jättää seuran
- Markus Granlund voitti Sveitsin liigan pistepörssin – päätöspelissä monsteritehot