Viime päivien kuumin puheenaihe NHL:ssä on ollut Ottawa Senatorsin tähtipuolustajan Erik Karlssonin todennäköisesti pikapuoliin varmistuva siirto.

Eilen kerroimme, että Ottawa on antanut muille seuroille luvan neuvotella Karlssonin kanssa. Ottawa myös tarjosi Karlssonille jatkosopimusta, jossa vuosipalkka olisi ollut kymmenen miljoonaa dollaria.

Tätä pidettiin kuitenkin yleisesti ”naurattavana” tarjouksena, sillä Los Angeles Kings palkitsi tähtipuolustajansa Drew Doughtyn vastikään sopimuksella, jossa kahdeksan vuoden keskivuosipalkka on peräti 11 miljoonaa dollaria.

Nyt vaikuttaisi siltä, että Karlssonin kärkivaihtoehdoksi on nousemassa Dallas Stars. Ja mikä suomalaisittain mielenkiintoisinta, kauppaan on yhdistetty Dallasin viime kesänä varaama superlupaus Miro Heiskanen.

Ottawassa vaikuttava The Athletic -lehden toimittaja Chris Stevenson tviittasi viime yönä Suomen aikaa, että neuvottelut Dallasin ja Ottawan välillä jatkuvat. Stevensonin tietojen mukaan Senators haluaisi osana vaihtokauppaa Heiskasen, jonka Dallas varasi viime kesänä ensimmäisen kierroksen kolmannella varausvuorolla.

Stevenson kuitenkin on kuullut lähteistään, että Dallas luopuisi osana kauppaa mieluummin toisesta suomalaispuolustajastaan, viime kaudella 42 NHL-ottelua pelanneesta Julius Hongasta.

Chris Stevenson 🇨🇦🏒⛳️🍺

@CJ_Stevenson
Talks on going between Dallas and Senators ... Senators focusing on Miro Heiskanen third overall to Dallas last year, one source suggested. Dallas would rather give up Julius Honka, 14th overall in 2014. Played 42 games with Stars last season. Stay tuned.