Ura kokonaan ohi! Yli 500 NHL-pelin Sean Bergenheimin elämä meni uusiksi: ”Tuntui, että nyt on paukut loppu”
Kuva: Getty Images
HELSINKI. Leijonista ja NHL:stä tutulla Sean Bergenheimilla on kääntynyt tänä kesänä uusi sivu elämässä.
Bermudan Kannu -hyväntekeväisyystennisturnauksessa mukana ollut kiekkokonkari lopetti uransa viime kauteen. Sen myötä mennyt kesä on ollut Bergenheimille aikuisiän ensimmäinen ilman jääkiekkoa.
– Muutos on mennyt hyvin. Tietysti pelejä katsoessa sitä kaipaa jääkiekkoa, mutta tämä tuntuu nyt oikealta ratkaisulta. Olen tyytyväinen ja onnellinen – odotan seuraavia haasteita, Bergenheim summaa Leijonat.comille levollinen hymy kasvoillaan.
Urallaan yli 500 NHL-peliä pelanneen konkarin kasvoilta huokuu helpotus. Uran viimeiset vuodet olivat vaikeita erilaisten vammojen takia. Lopulta pelit päättyivät aivotärähdykseen.
– Vammoja oli ollut jo aika paljon. Tuntui, että olin antanut jo kaikkeni. Se auttoi päätöksessä. Oli olo, että nyt on paukut loppu. Olen todella kiitollinen kaikesta, mitä olen urallani saanut kokea, Bergenheim kiteyttää.

Uudet haasteet edessä
34-vuotias Bergenheim ehti pelata NHL-urallaan New York Islandersissa, Tampa Bay Lightningissa, Flopida Panthersissa ja Minnesota Wildissa. Edelliset kaksi kautta sujuivat Ruotsissa Frölunda Indiansin riveissä. Nyt edessä on uusi ”kiekkoeläkeläisen elämä”. Bergenheim naurahtaa, ettei arki ole ollut ainakaan helpompaa. – Itseasiassa olen ollut todella kiireinen tänne muuton jälkeen. Paljon uusia kuvioita ja haasteita – pysyn varmasti myös jatkossa kiireisenä. Yksi uusi haaste on TV-kommentaattorin pesti ensi kauden Liigassa. Telia paljasti aiemmin Bergenheimin olevan uusi nimi lähetyksiin. – Hienoa päästä seuraamaan Liigaa lähietäisyydeltä. Asiantuntijana saa seurata ja hyvän käsityksen siitä, missä Liigassa mennään tällä hetkellä. Sarja on hyvä ja odotan innolla, että näen muun muassa näitä nuoria pelaajia, jotka hyppäävät tulevaisuudessa aina NHL:ään asti, Bergenheim povaa. LUE MYÖS: Jatkuuko upea ura? Yli 700 NHL-pelin Tuomo Ruutu jo yli vuoden pelaamatta – kommentoi jatkoa mystisesti LUE MYÖS: Perhetragedia painaa – Teemu Selänne avoimena surustaan: ”Ei siitä toivu” Ilari Isotalo, Helsinki Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Suomalaistulokas tehoili NHL:ssä – iski upean maalin
- Patrik Laineelle loistouutinen – paluu kokoonpanoon lähellä
- HIFK tyhjensi pelaajapajatsoaan – kultaleijona hyvästeli joukkueen: ”Kiitos”
- Liiga-seuralta haikea tiedote: kulttipelaaja lähtee!
- Jukurit teki kiinnityksen pakistoonsa: ”Näemme hänellä valoisan tulevaisuuden”
- Joona Luoto: seura vaihtuu!
- Tapparan supertähden tempulla karmea hinta – ykköstähti sivuun!
- HIFK: kahdeksan pelaajaa jättää seuran!
- Liigan ruotsalaisveljekset: seura vaihtuu!
- Nimilista julki – tältä näyttää Nuorten Leijonien joukkue kauden viimeiseen turnaukseen
- Urheilucast: HIFK, Kärpät ja Tappara metsästivät superhankintaa – nyt tuli valinta!
- Expressen: Tässä HIFK:sta tutun tähtipuolustajan ensi kauden seura
- Nuorten Leijonien puolustajalupaus jättää TPS:n – tässä seuraava osoite?
- Florida teki luovutusliikkeen – karmea uutinen Leijonien MM-joukkueelle
- HIFK: kahdeksan pelaajaa jättää seuran!
- Urheilucast: Tässä Liiga-seuran uusi ykköstykki – 195-senttinen mörkö haaviin!
- Lähde: Ässien ruotsalaispuolustaja lähtee – siirtyy yllättävään osoitteeseen!
- Leijonat-puolustajan seura vaihtuu – havittelee myös NHL-paluuta: ”En sulje mitään pois”
- Liigan ruotsalaisveljekset: seura vaihtuu!
- Tapparan supertähden tempulla karmea hinta – ykköstähti sivuun!