Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen liittyy Viasatin KHL-tiimiin – ”Sarja on minulle luonnollisesti tärkeä”
Kuva: Juha Tamminen
Viasat ja Viaplay lähtevät 6. KHL-tuotantokauteensa uudistetulla tiimillä.
Viasatin ennestään vahvaa KHL-tiimiä värittää Suomen A-maajoukkueen päävalmentaja, Jokereita vielä viime kaudella valmentanut Jukka Jalonen. Jalonen nähtiin Viasatin KHL-studiossa edellisen kerran kaudella 2015-2016.
– On mahtavaa palata Viasatin KHL-tiimiin, jossa olen viihtynyt aiemminkin. Parhaat Euroopassa pelaavat suomalaiset pelaavat eri KHL-joukkueissa. Siksi sarja on luonnollisesti minulle tärkeä ja seuraan sitä muutenkin hyvin tarkasti. Tämä onnistuu loistavasti Viasatin studiosta käsin, omien maajoukkueen valmennustehtävien sallimissa rajoissa, sanoo Jukka Jalonen.
– Jukan saaminen mukaan tiimimme on totta kai upea asia! Kokeneen KHL:ssäkin useamman vuoden valmentaneen Leijona-valmentajan näkemykset ovat oiva lisä lähetyksiimme! Kun meillä on myös kaksi kokenutta entistä ammattikiekkoilijaa, puolustaja ja hyökkääjä, saamme katsojille tarjoiltua laajaa näkökulmaa, studioisäntä ja kiekkotuottaja Iiro Harjula pohtii.
Harjulan johtamassa studiossa jatkavat lisäksi edelliskausilta tutut asiantuntijat Esa Pirnes ja Antti-Jussi Niemi. Niemi tullaan studion lisäksi näkemään ja kuulemaan selostamossa tutkaparinsa ja Viasatin ja Viaplayn KHL-lähetysten pääselostajan Antti Mäkisen vierellä. Lisäksi myös jalkapalloäänenä tunnettu Tero Kainulainen jatkaa KHL:n parissa myös tulevana kautena. Uutena tulokkaana lähetyksissä kuullaan aiemmin mm. Mestistä selostanutta Nuutti Vihtilää.
– KHL on kuluneen 10 vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa Euroopan kovimpana kiekkoliigana. Kokoonpanot sarjan kärkijoukkueiden välillä ovat tasoittuneet edeltävistä kausista ja tämä avaa lisää mahdollisuuksia Helsingin Jokereille kilpailla KHL:n mestaruudesta. Kausi on pitkä ja haastava jokaiselle osallistuvalle seuralle, mutta tämä takaa jälleen katsojille huippuhetkiä niin kotisohvalla kuin Hartwall Areenalla.
– Sarjan uusi pistelaskujärjestelmä tuli yllätyksenä ja sen vaikutukset nähdään kun kausi saadaan vauhtiin. Jukka Jalosen paluu tiimiimme on myös iso asia itselleni. Arvostetun päävalmentajan mietteet antavat taatusti lisää ymmärrystä lajiin ja sarjaan meille kaikille, Mäkinen summaa alkavan kauden.
Ensimmäinen Viasatin ja Viaplayn KHL-studio Jokerien kauden avauspelistä nähdään 3.9. maanantaina klo 18.00 alkaen.
Lähde: Viasatin tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Aleksander Barkovista huippu-uutinen!
- IS: Topi Nättiseltä täystyrmäys Kärppien oudolle tempaukselle – ”Käsien pesua”
- Jenni Hiirikoski nostaa esiin Naisleijonien neljä vastuunkantajaa: ”He ovat kantavia voimiamme”
- IL: Liigan pikkuseura teki kaappauksen HIFK:sta!
- Leijonille karu takaisku – uusi NHL-vahvistus olympiajoukkueeseen!
- Kylmästi kävi – Harri Pesoselle näytettiin ovea!
- IL: Jokerit teki taas nimekkään kaappauksen – haaviin NHL-kärkivaraus
- Hurja määrä tulivoimaa! Tässä ovat olympialaisten TOP 5 -puolustajat
- Tanskan mestari Markus Oden palaa Suomeen – tässä uusi seura
- Oho! Ilves lainaa puolustajansa toiseen Liiga-seuraan
- AL: Tappara-tähti teki päätöksensä – ensi kauden seura selvisi!
- SK: Ilveksen johtohahmo lähtee kilpailijan leiriin!
- Ben Bloodista jysähti iso paljastus!
- IL: Liigan pikkuseura teki kaappauksen HIFK:sta!
- Milanon olympia-areenasta shokkipaljastus!
- Kylmästi kävi – Harri Pesoselle näytettiin ovea!
- IL: Jokerit teki taas nimekkään kaappauksen – haaviin NHL-kärkivaraus
- Lähde: Tässä on Niklas Rubinin ensi kauden seura
- JYPiltä karu päivitys – maalipörssin kärkimies Leevi Tukiainen pitkään sivussa!
- Yllätyskauppa! HIFK ja Ässät vaihtoivat hyökkääjiä