Vau! Rasmus Ristolainen sai luotsiltaan vuolaat kehut: ”Vielä käyttämätöntä potentiaalia”

Buffalo Sabres-puolustaja Rasmus Ristolainen on liikkunut pitkin kesää monissa siirtohuhuissa. Tällä hetkellä näyttäisi kuitenkin siltä, että 24-vuotias suomalainen ainakin aloittaa tulevan kauden edelleen Sabres-paidassa.
Joukkueen uusi päävalmentaja Ralph Krueger kertoo odottavansa innolla yhteistyötä Ristolaisen kanssa.
– Olemme olleet yhteyksissä jopa ihan tässä viime päivinä. On upeaa tehdä töitä noin taitavan pelaajan kanssa. Tiedän, että Rasmuksella on vielä käyttämätöntä potentiaalia, ja sen esiin kaivaminen on minun ja muiden valmentajien vastuulla, Krueger painottaa NHL.com/fi:lle.
Sabres aloittaa kauteen valmistavan harjoitusleirinsä torstaina ja Krueger kertoi Ristolaisen olevan mukana joukkueen epävirallisissa harjoituksissa jo tiistaina.
Buffalolaisryhmän GM Jason Botterill vakuuttaa ettei joukkuejohdon ja suomalaispakin välillä ole ongelmia ja kehuu tätä päävalmentajan tapaan vuolaasti.
– Keskusteluja on käyty positiivisessa hengessä. Rasmus on ollut aina sellainen pelaaja, joka tulee harjoitusleirille huippukunnossa. Kaikilta pelaajilta vaaditaan nyt sopeutumista, sillä uuden päävalmentajan myötä tulee uusi pelisysteemi ja uudet roolit. Uskon, että keskustelut jatkuvat sujuvasti niin Rasmuksen kuin muidenkin pelaajien kanssa, Botterill vakuuttaa.
Ristolaisella on 5,4 miljoonan dollarin vuositulot takaavaa sopimustaan jäljellä vielä kolme kautta. Viime sesongilla puolustaja summasi 78 pelaamassaan ottelussa 43 (5+38) tehopistettä, mutta plus-miinuslukema oli karu -41, koko NHL:n heikoin.
UE MYÖS: Näkökulma: Kaapo Kakko varasti show’n – Rangersissa loistaa myös toinen suomalaisonnistuja
LUE MYÖS: Mikä show! Kaapo Kakon temppu sai joukkuekaverit haukkomaan henkeään: ”Naurettavaa – näitkö?”
LUE MYÖS: Ruotsalaismedia hämmästelee Kaapo Kakon soolo-osumaa Rangers-paidassa: ”Supermaali”

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Toimittaja: Kristian Vesalaisesta iso paljastus
- Tappara-tähti lähtee olympialaisiin!
- Näkökulma: Liigan uusi sarjajärjestelmä on paniikkiratkaisu pahimmasta päästä
- TPS rysäytti ison sopimuksen pöytään!
- Lähde: Kaksi seuraa KooKoo-vahdin kintereillä
- Tässä USA:n ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin!
- Kanada teki ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin – lista vilisee NHL-supertähtiä
- Liigasta tuttu suomalaisvahti jatkaa uraansa ulkomailla – uusi joukkue selvillä
- Mestari-KalPa takoi tilikaudesta komeat voitot – ”Olemme todella tyytyväisiä”
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Liiga-mestari löysi uuden joukkueen!
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana