Hyppy Leijoniin! Liigan viime kauden komeetta hurmannut otteillaan – sai palkinnon: ”Nuorten takaa löytyy tällaisia tarinoita”

HELSINKI. Leijonien EHT-joukkueessa nähdään Helsingissä kiinnostava debytantti, kun 27-vuotias Petteri Nikkilä pelaa ensimmäisen ottelunsa A-maajoukkueen matkassa.
Viime kaudella Liigan ennätyksiä rikkonut HPK-nimi on Kärppien Mikko Niemelän ohella joukkueen ainoa ensikertalainen.
Valinta oli kuitenkin helppo. Leijonien GM Jere Lehtinen paljastaa, että maajoukkueen johto olisi halunnut Nikkilän jo viime keväänä mukaan MM-leirille. Silloin kutsun esteenä oli HPK:n marssi Liigan mestariksi.
– Hän pelasi jo viime kaudella todella vahvasti. Seurattiin häntä jo silloin. Hän on myös tänä syksynä parantanut pitkin kautta menoaan. Kiva nähdä hänet nyt meidän mukanamme, Lehtinen summaa Leijonat.comille.
”Nuorten takaa tärkeitä tarinoita”
Nikkilän tämän syksyn pistetahti ei ole ollut viime kauden tapaista. Iso syy tähän on Liiga-joukkueen pakiston tasaisempi vastuu – joukkueen takalinjoilla tuore vahvistus Elmeri Eronen on ottanut esimerkiksi isoa roolia myös hyökkäyspäässä.
Nikkilä on tehoillaan 1+7=8 silti Erosen jälkeen HPK:n tehokkain pakki. Lehtinen kehuu, että Liiga tarjoaa tänä päivänä myös 28-vuotiaita leijonatarinoita – se on tärkeää suomalaiselle kiekolle.
– Nuoret nousevat nopeasti esille, mutta on hienoa, että sieltä takaa löytyy myös tällaisia tarinoita. Nikkilä on ottanut isoja askelia urallaan – ja nyt tarjolla on seuraava steppi, Lehtinen kehuu.
Leijonien GM:n puheista saa kuvan, että Nikkilälle on kaavailtu myös Karjala-turnaukseen kiekollista roolia. Taitava pakki saa pelata Niemisen ohella varmasti paljon heti debyyttiturnauksessa.
– Kiva nähdä, miten kansainväliset pelit sujuvat. Uskon, että molemmat debytantit (Nikkilä ja Mikko Niemelä) pärjäävät omilla avuillaan, Lehtinen kehuu.
LUE MYÖS: Leijoniin muutoksia! Kevään MM-kultasankari jää sivuun – tulikuuma HIFK-tykki tilalle
LUE MYÖS: Leijonien joukkue, tuoreimmat uutiset ja otteluohjelma löytyvät kaikki kootusti tästä!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee