Hyppy Leijoniin! Tulikuuma HIFK-tähti kommentoi kevään NHL-siirtohuhuja: ”Aika hiljaista oli”
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
HELSINKI. Leijonien riveissä nähdään lauantaina kiinnostava nimi, kun Teemu Turunen pelaa Tshekki-pelissä syksyn ensimmäisen maaottelunsa.
HIFK:ssa alkukaudesta hurjat tehot iskenyt hyökkääjä pääsi debytoimaan jo vuosi sitten Leijonissa. Nyt vuorossa on paluu Leijoniin.
– Hienoa päästä pukemaan Suomen paita päälle. Tulee hieno peli. Tämä on kunnia asia, Turunen summaa medialle.
Hyökkääjä viiletti perjantaina Leijonien harjoituksissa yhdessä Eemeli Suomen sekä Arttu Ilomäen kanssa. Trio pelasi yhdessä myös ylivoimaharjoituksessa – sen myötä lauantailta on voi odottaa kolmikolle isoa roolia.
– Ollaan Ilomäen ja Suomen kanssa jo alkuviikko treenattu. Hiljalleen alkaa kuviot löytyä, vaikka vielä on ollut tekemistä. Todella hyviä pelimanneja molemmat – tuossa ketjussa on hieno pelata, Turunen pohtii.
Iso rooli kansainvälisissä peleissä maistuu myös muuten Turuselle, jonka syksy Liigassa on ollut nousujohteinen. Hyökkääjä on sarjan pistepörssissä nyt neljäntenä tehoin 8+13=21. Kansainvälisissä peleissä tarjolla on hyvä testipaikka kovempaan vauhtiin.
– Todella hyvä mittari – pääsee pelaamaan Euroopan huippuja vastaan. Näkee samalla, missä on vielä työtä edessä.
Ei konkreettista NHL:stä
Turusen läpimurto Liigassa nähtiin jo viime kaudella, kun hyökkääjä oli johdattamassa HPK:ta Liigan yllätysmestariksi. Vahvat otteet huomattiin eri mediatietojen mukaan HIFK:ssa jo syksyllä. Ja se kannatti. Turunen oli kevään kovimpia siirtovonkaleita kotimaan sarjassa. 23-vuotias hyökkääjä ei ole ottanut kuitenkaan paineita roolistaan. – Sitä haluaa aina menestyä, oli seura mikä tahansa. Ja sen takia siirryin HIFK:hon. Ei siinä tule mediaa kauheasti mietittyä tai lehtiä lueskeltua. Keväällä spekuloitiin myös Turusen NHL-siirrolla. Hyökkääjän mukaan siirto ei ollut kuitenkaan mitenkään ajankohtaista. – Ei oikeastaan. Aika hiljaista oli, Turunen kuittaa. Monipuolinen hyökkääjä kertoo ulkomaiden olevan tulevaisuuden tavoite. Jo viime kaudella oli kuitenkin selvää, ettei muualle tarvitse kiirehtiä. – Ei siinä kauheasti ollut mitään. Siinä vaiheessa kun löin HIFK:n lukkoon, se oli kyllä sillä selvä. Hienoa olla seurassa – ja nyt keskitytään näihin peleihin. Ei siinä kauheasti pyöritelty muuta, Turunen naulaa. LUE MYÖS: Kuka on Aatu Räty? 16-vuotias Leijonien superlupaus herättää huomiota jo NHL:ssä : ”Sen eteen tehty töitä” LUE MYÖS: Kokoonpanoihin muutoksia! Leijonat treenasi näillä ketjuilla – uusi kolmikko mukaan LUE MYÖS: Ruusuja ja risuja! Jesse Puljujärvi avasi heti pistetilinsä Leijonissa – näin valmennus kommentoi paluupeliä LUE MYÖS: Näkökulma: Missä menee Jesse Puljujärvi? Suomalainen väläytteli heti Leijonissa – ongelmia löytyy silti Ilari Isotalo, Helsinki Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- JYP kiinnitti Mestiksen tehomiehen
- Lukko iski pöytään tärkeän sopimusuutisen!
- Lähde: Lars Bryggman palaa Liigaan – tässä miehen uusi seura!
- IL: HIFK:n maalivahtitilanteesta iso paljastus – kiikarissa kaksi huippunimeä!
- KalPasta jysähti yllätysuutinen – mestaruuden arkkitehti lähtee
- Leijonista tuttu hyökkääjä kutsuttiin NHL:ään!
- IS: HIFK:n treeneissä tapeltiin – näin Olli Jokinen kommentoi
- Mitä ihmettä? Patrik Laineesta erikoinen näky treeneissä – ”Tuo kertoo paljon”
- JYPille iso takaisku: Supertähti jälleen sivuun
- NHL-sivusto: Yhden Leijonat-pelaajan treidiarvo romahti Milanon olympialaisissa
- Urheilucast: Liigassa muhii shokkikauppa – Aku Räty loikkaa kilpailijan leiriin?
- IL: TPS:n Toni Söderholm jyrähti Tarmo Reunasen kohutilanteeseen liittyen – ”Sairasta”
- Urheilucast: Tappara valmistelee hirmuhankintaa hyökkäykseen!
- AL: Ilves teki kaappauksen Sveitsin suurseurasta – suomalaisnimi haaviin!
- TS: Kapteeni Tarmo Reunanen lähtee TPS:stä – uusi joukkue selvillä!
- Mikko Rantanen loukkaantui olympialaisissa – nyt tipahti huonoja uutisia
- IS: Tarmo Reunanen otti yhteen Aatos Koivun kanssa – TPS:ltä radikaali ratkaisu!
- Nuorten Leijonien puolustaja: lähtöpassit HIFK:sta – tässä uusi seura