Leijonien hylätty maali kuumensi – Jukka Jalonen ihmeissään videorumbasta: ”Tuntuu he*vetin tyhmältä”
HELSINKI. Leijonien ja Ruotsin välinen sunnuntaivääntö päättyi kotiyleisön kannalta riemuisasti, kun Suomi marssi tiukassa pelissä voittoon maalein 2-1.
Ottelu sisälsi melkoisesti draamaa. Yksi erikoisimmista tilanteesta nähtiin kolmannessa erässä, kun Eemeli Suomi iski kotijoukkueen kolmannen maalin.
Tilanne katsottiin videota, jonka jälkeen tuomaristo vihelsi tilanteesta maalin. Sen jälkeen Ruotsi haastoi maalin uudelleen – ja tuomaristo hylkäsi osuman maalivahdin häirintänä.
Tilanne puhutti molemmissa leireissä. Myös Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen kävi tilanteesta kuumana. Hän ihmetteli myös pelin jälkeen hidasta protokollaa.
– Videotuomari katsoo ensin viisi minuuttia korkeaa mailaa. Sanoo, ettei ole. Ja näkee samalla maalivahdin häirinnän, mutta ei voi sanoa siitä? Ja sitten toisen joukkueen pitää haastaa se. Ja vasta sen jälkeen katsotaan tilanne uudelleen. Hölmöläisen hommaa, Jalonen tuhahti medialle.
Tuomaristo hylkäsi tilanteen lopulta Suomen mailan osuttua ruotsalaisvahtia kypärään. Videoiden katseluun kului kuitenkin koko ruljanssin myötä yllättävän kauan aikaa.
– En ymmärrä. Tuomari itse kuitenkin ottaa tilanteessa yhteyttä videotuomariin. Miksei sitä voi heti ensimmäisellä kerralla voi todeta? Tuntuu helvetin tyhmältä – menee aikaakin vain hukkaan.
Kaksi voittoa maistuu
Leijnonioen turnaus oli kokonaisuutena nousujohteinen. Kaksi voittoa nosti joukkueen turnauksen kakkoseksi Tshekin jälkeen.
Ruotsi-voitto maistui moninaisen illan jälkeen.
– Tyytyväinen voittoon. Hyvä startti turnaukselle. Nähtiin uusia sekä tuttuja pelaajia. Nähtiin taas, missä mennään. Ei ole yllättävää, että nämä kaikki ovat maalin pelejä. Ikinä ei tiedä, kuka voittaa. Ihan hyvä fiilinki.
LUE MYÖS: Näkökulma: Milloin NHL:ään? Tulikuuma leijonapakki hurmaa otteillaan – taustalla fiksuja ratkaisuja
Ilari Isotalo, Helsinki
Twitter: @IlariIsotalo
- Naisten MM-kisat 2026: Naisleijonien ottelut, tv-lähetysajat ja selostajat
- Yle: Ismo Lehkonen varoittaa Liigan jättisiirtojen seurauksista: ”Voi tulla aikamoinen häiriötekijä”
- Brad Lambert heivattiin siirtolistalle NHL:ssä – nyt selvisi lopputulos
- Venäläismedialta rajua tekstiä Suomesta: ”Mielenterveyden kanssa ongelmia”
- Venäjän MM-paluusta seurasi jälleen uusi uhkaus – pitkäaikainen sponsori harkitsee lähtöä!
- HPK:lta kaksi pelaajaratkaisua – mestaripuolustajalle jatkosopimus, maalivahti Suomi-sarjaan
- Liigassa hurja päävalmentajaruletti – HIFK nappasi tähtiluotsin!
- Nyt se on varmaa: Raimo Helminen palaa Ilvekseen – SaiPa julkisti uuden päävalmentajansa
- IIHF:lta tyly viesti Venäjän MM-paluusta – CAS:n päätös sai täystyrmäyksen
- Venäjän MM-paluusta uusi jättikohu – jääkiekon MM-kisojen pääsponsori uhkaa vetäytyä
- Venäjän urheiluministeriltä hurja ulostulo – uhkaa Suomea ja muita maita kovilla seurauksilla!
- Nyt tuli suoraa tekstiä – tämän maan pääministeri haluaa Venäjän MM-kisoihin!
- Urheilucast: Tappara ryöväämässä toisen Liiga-seuran pistekärjen – neuvottelut pitkällä!
- Mikko Rantanen teki historiaa NHL:ssä – vain kolme suomalaislegendaa pystynyt samaan
- Tyly ratkaisu – Brad Lambert sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Nyt jyrähti Kanadan pääministeri – Venäjä ulos nuorten MM-kisoista!
- Pikkuleijonille täydellinen nöyryytys – USA murskasi Suomen käsittämättömin lukemin
- IIHF:lta tyly viesti Venäjän MM-paluusta – CAS:n päätös sai täystyrmäyksen
- Nyt se on varmaa: Raimo Helminen palaa Ilvekseen – SaiPa julkisti uuden päävalmentajansa
- HPK:lta kaksi pelaajaratkaisua – mestaripuolustajalle jatkosopimus, maalivahti Suomi-sarjaan