Tämä ihmetyttää – Länsi-Suomi: Liigassa kyntävän TPS:n urheilujohtajan toimenkuvassa uskomaton erikoisuus – ”Se oli yksi ehtoni”

Liigassa syvällä taapertava perinteinen TPS on ollut läpi alkukauden totaalisen ulapalla.
Menestyksettömyys on ensinnäkin johtanut siihen, että nyt joukkue joutuu jo tässä vaiheessa kautta taistelemaan pudotuspelipaikasta kynsin ja hampain. Jatkopaikka toki on vain kuuden pinnan päässä, mutta toisaalta kymppisijan Jukurit on pelannut ottelun vähemmän. Lisäksi otteet eivät ole edelleenkään olleet mitenkään lupauksia antavia.
Jos on ollut kaukalossa sekavaa, niin samaa on nähty muuallakin.
Urheilutoimenjohtaja Antero Niittymäki jätti turkulaisseuran kuukausi sitten, ja siitä hetki eteenpäin nelikakkosta puolestaan sai Kalle Kaskinen. Hän oli ollut joukkueen mukana vieraspelireissulla Jyväskylässä, jossa ex-luotsin taival lopulta näki tiensä pään.
Turkulaisseuran myllerrys jatkui tällä viikolla, kun seuran uudeksi urheilujohtajaksi nousi Rauli Urama. Miehestä haastattelun tehnyt Länsi-Suomi kirjoitti tuoreen hahmon toimenkuvasta käsittämättömän yksityiskohdan. Liigajoukkueen kasaaminen on TPS:n pelaajatarkkailija Tomi Kallion tehtävä, ei Uraman.
– Se oli yksi ehtoni, ettei minun tarvitse koota joukkuetta. Se on tärkeä työ, johon menee valtavasti aikaa ja energiaa. Toivon, että sellainen malli yleistyisi, että urheilujohtaja vastaa urheilusta ja pelaajakoordinaattori kokoaa joukkuetta, Urama sanoi.
Toiminta kuulostaa vähintäänkin uskomattomalta, sillä liigaseuroissa juurikin urheilujohtaja on ollut totutusti se, joka joukkueen rakentaa.
Koheltamisellaan syksyllä otsikoissa olleen TPS:n osalta kausi jatkuu lauantaina kotona HIFK:ta vastaan.
LUE LIIGAN TUOREIMMISTA MYÖS:
Onko Risto Dufva palaamassa liigaluotsiksi? Syvällä tarpovasta seurasta ei saatu mitään irti
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Sebastian Aho oli Carolinan sankari – teki huimaa historiaa!
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- HS: HIFK antamassa potkut kahdelle legendalle!
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Tässä on Pelicans-tähti Lars Bryggmanin ensi kauden joukkue
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Nyt se on varmaa! Tässä on Patrik Bartosakin ensi kauden seura
- Kärpät-järkäle löysi uuden joukkueen!
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- KalPa rysäytti jymyuutisen!