Patrik Laine saavutti merkkipaalun NHL:ssä – suomalaistykiltä jäätävä kommentti tiukan tappion jälkeen: ”Ei kyllä tunnu siltä”
Kuva: Getty Images
Keskiviikkoyön ottelu oli Winnipeg Jetsin suomalaistykki Patrik Laineelle uran 300. NHL:n runkosarjassa. Pelaaja jäi pisteittä koitoksessa, joka päättyi Washington Capitalsin voittoon luvuin 4-3. Ratkaisu haettiin voittolaukaukisasta asti.
– Vai että 300 ottelua? Enpäs tiennytkään. Aika nopeasti on tultu tähän, ei kyllä tunnu siltä, että olisin pelannut 300 ottelua, pelaaja virnisteli Jetsin Twitter-tilillä.
Tällä kaudella 62 ottelussa tehot 26+33=59 (+4) viimeistelleelle pelaajalle ura on ollut vuoristorataa. Kuten kuuluukin.
– Niin no, välillä on ollut vaikeaa, mutta niin se vain menee. Kokonaisuuteen olen ihan tyytyväinen, Jetsiin juhannuksena 2016 ykkökierroksella kakkosena varattu Laine pohti.
Patrik Laine on playing OV, reaching his 300th game tonight, facing the capitals and more. #WPGvsWSH
700 maalin mies
Yön ottelussa Laine kohtasi Washingtonin maalitykki Alex Ovetshkinin, joka rikkoi NHL:ssä äskettäin 700 tehdyn maalin rajan. Venäläinen osui myös Lainetta vastaan. Miltähän suomalaisesta tuntuisi yltää 700 runkosarjamaaliin? – Ei hajuakaan. Olen siitä jotain 570 maalia perässä… – Sitä kannattaa kysyä ehkä joltain, joka on lähempänä 700 maalia. Kun Laineen maalimäärä on 136, on pelaaja tuosta 564 osuman verran perässä. – Kivaltahan se ehkä tuntuu. Sen tiedän varmaksi, että Ovetshkin on tuuletellut maaleja useampaan kertaan. LUE MYÖS: Hirmutehot mättänyt Roope Hintz otti niskalenkin Sebastian Ahosta – Canes-tykin hulppea putki jatkuu NHL:ssäLUE MYÖS:
- Jokerien kurimus jatkui myös kotiluolassa – JYP jatkaa hurjaa alkukauttaan
- Pelottava loukkaantuminen Jokerien ja JYPin ottelussa
- Jokereille huippu-uutinen kotiavaukseen lähdettäessä!
- Sami Kapaselta huvittava kuitti Kari Jaloselle – taustalla kritiikki jään kunnosta
- Urheilucast: Antti Pennaselle kaikkien aikojen sopimus – Dallas Stars sotkee pakkaa
- Jokerit-pelaajalle uusi osoite – lähtö tuli
- HS: Olli Jokiselle riitti – nyt tuli suorat sanat HIFK:sta
- Benjamin Rautiaiselle uusi este – fanit eivät sulattaneet Tampan ratkaisua
- Aitio: Jukka Jalonen yhdistettiin nyt kompuroivaan Liiga-jättiin
- Benjamin Rautiaiselle lyötiin selkään melkoinen pelinumero – ja heti rävähti
- Aitio: Jukka Jalonen yhdistettiin nyt kompuroivaan Liiga-jättiin
- Urheilucast: Antti Pennaselle kaikkien aikojen sopimus – Dallas Stars sotkee pakkaa
- HS: Olli Jokiselle riitti – nyt tuli suorat sanat HIFK:sta
- Kenkää juuri ennen kautta – Liigasta tuttu pistelinko nyt vapailla markkinoilla
- Kari Jaloselta tiukka viesti Pelicansin ongelmista: ”Liigan pitäisi huolehtia”
- Benjamin Rautiaiselle uusi este – fanit eivät sulattaneet Tampan ratkaisua
- Jokerit-pelaajalle uusi osoite – lähtö tuli
- Olli Jokinen sai tarpeekseen: HIFK:ssa raju ratkaisu
- HIFK iski siirtomarkkinoilla – TPS:stä ja Lukosta tuttu nimi palaa Suomeen
- Benjamin Rautiaiselle lyötiin selkään melkoinen pelinumero – ja heti rävähti