Vastaavaa ei oltu nähty koskaan aiemmin – Venäjän U20-joukkue rikkoi useita ennätyksiä Leijonien avulla

Suomi kärsi torstaina yllättävän 2-6-tappion Karjala-turnauksen avausottelussaan Venäjää vastaan, joka rikkoi samalla monia vanhoja ennätyksiään.
Venäjän jääkiekkoliitto nosti verkkosivuillaan esiin, että Venäjälle voitto oli suurinumeroisin Suomesta sitten vuoden 2008, jolloin Leijonat kaatui myös maalein 6-2.
Suurinumeroisen voiton lisäksi kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun Venäjän miesten maajoukkueessa debytoi yhdellä kertaa peräti 20 uutta pelaajaa. Torstain ottelusta ainoastaan Vasili Podkolzin oli esiintynyt aiemmin A-maajoukkuetasolla.
Myös maalivahti Jaroslav Askarov ja puolustaja Daniil Chajka tekivät venäläistä kiekkohistoriaa, sillä he olivat omilla pelipaikoillaan maan historian nuorimmat pelaajat, jotka ovat debytoineet Venäjän miesten maajoukkueessa.
Nikotiininuuskat kotiovellesi edullisesti ja helposti
- Tilaa laillisesti netistä suoraan kotiovellesi.
- Suomalaisesta verkkokaupasta kaikki suositut tuotteet.
- Edullisesti lyhyellä toimitusajalla.
Luetuimmat
- No nyt! Ruotsinkieliseltä lehdeltä raju syytös Leijonia kohtaan: ”Kaikki on pedattu Suomen maailmanmestaruudelle”
- MTV: Jonne Virtanen lataa: Marko Anttila ulos Leijonien kokoonpanosta – tällä miehellä hänet pitäisi korvata
- MM-kisoissa jymypaukku! Tanska nöyryytti KHL-miehiä käsittämättömin murskalukemin
- Herranjestas! Yhdysvalloille tipahti kolme NHL-vahvistusta
- Nyt on komeaa! Jonne Virtanen julkaisi oman vaatemalliston – kiekkokuosit nostavat hymyn huulille
- Leijonille valtava takaisku! Kaivattu sentterivahvistus loukkaantui NHL:ssä
- IL: Tshekki-tähden yllättävä taito löi Kari Jalosen ällikällä – ”Mikä tuo mies on ja mitä täällä tapahtuu?”
- Nyt kuohahti! NHL-tähti haukkui tamperelaisen hotellin lyttyyn: ”Surkein, missä olen ikinä ollut”