Aika paniikkiin? Starsin kelkka kääntynyt ihmeellisesti, suomalaiskohtaamisen tappio lisäsi tuskaa – Roope Hintz kommentoi

Neljä ensimmäistä peliä, neljä voittoa.
Sitten kelkka kääntyy. Nyt seitsemän edellistä peliä ovat tuoneet yhden ainoan voiton.
Dallas Starsin väkevä alkukausi on kuin muisto vain. Perjantaiyönä joukkue kyykkäsi Carolina Hurricanesia vastaan 3-5-tappioon. Viime syksyn Staney Cup -finalisti on vajonnut keskisessä divisioonassa kuudenneksi, kolmen pisteen päähän pudotuspelipaikasta.
– Ei ole aika paniikin, seuran kotisivuilla kirjoitettiin yön otteluraportin kärkeen.
– Meidän on yksinkertaistettava peliämme, joukkueen ykköspelaajaksi noussut Roope Hintz jatkoi.
– Hyökkäsimme todella hyvin, mutta pieniä juttuja on korjattava. Pitää olla valmis alusta alkaen, maalin iskenyt ja aloituksia peräti 67 prosentin tarkkuudella ottanut suomalaissentteri lisäsi edelleen.
Venäläisvahti Anton Khudobin on ollut lirissä. Neljästä edellisestä startista on tullut kaikista pannuun torjuntaprosentilla 87,5, päästettyjen maalien keskiarvo on sekin murheellinen 4,28.
– Olen varma, että hän ei ole tyytyväinen tilastoihinsa. Hänen on vain jatkettava työntekoa ja palattava tekemisensä huipulle, Stars-luotsi Rick Bowness tyytyi sanomaan.
Starsin pakki Mark Pysyk puolestaan arveli, ettei joukkue todellakaan ole kenenkään mielestä siellä, missä lauma haluaisi olla.
– Jos minulta kysytään, että olisimmeko me voineet voittaa tämän pelin, niin vastaan, että ehdottomasti olisimme, Bowness lisäsi.
– Meillä on yli 40 peliä jäljellä. Jos jatkamme näin, voitamme pelejä enemmän kuin häviämme.
Suomalaisottelun sinivalkoisista pisteille ylsivät Hintzin lisäksi tämän joukkuekaveri Miro Heiskanen (0+1=1), jonka tehotilasto painui peräti kaksi napsua pakkaselle. Canesin Sebastian Aho summasi saldon 1+1=2 (+1), eniten jääaikaa suomalaisista keräsi Heiskanen – 23.26.
Kaukalossa nähtiin meikäläisistä myös Starsin Joel Kiviranta ja Esa Lindell sekä Hurricanesin Teuvo Teräväinen.
LUE TUOREIMMISTA NHL-JUTUISTA MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Varoitus Leijonat – Kanada julkaisi NHL-tähtiä vilisevän hirmujoukkueen MM-kisoihin
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee