Hyökkääjätykkien hanat täysin tukkoon, suomalaisvahti vaihtoon… Leijonien maailmanmestarin joukkueelta valtava myrskyvaroitus NHL:ssä

Edmonton Oilers oli päässyt taalaliigassa hurjaan liitoon, kun se oli voittanut ennen Toronto Maple Leafs -kohtaamisia 13 ottelusta peräti 11. Vaahteranlehtipaitoja vastaan laulu kuitenkin muuttui totaalisesti Toronton voitettua tuplakohtaamiset 4-0 ja 3-0.
Pohjoisen divisioonan ylivoimainen kärki antoi kakkosena keikkuvaa Oilersia vastaan tolkuttoman kovan näytteen, kun esimerkiksi Connor McDavid ja Leon Draisaitl jäivät kaksi kertaa putkeen pisteittä. Sama oli toki myös Jesse Puljujärven ja kumppanien laulu.
Täytyy muistaa se fakta, että Oilers-kapteeni McDavid on NHL:n pistepörssin kärki hurjalla saldolla 14+26=40, Draisaitl seuraa jaetulla kakkospaikalla lukemin 10+24=34.
Tiistaiyönä hyökkääjätähtien lisäksi joutui pettymään myös Mikko Koskinen, joka tulitettiin vaihtoon ensimmäisessä erässä. Kolmesti antautunut suomalainen otti kiinni vain seitsemän koppia kymmenestä. Kuten maalikooste näyttää, menivät toinen ja kolmas maali vahdin selän taakse luvattoman helposti.
Mitä tapahtuu maalivahtiosastolla?
Edmontonin maalivahtiosastolla koittavat pian jännät päivät. Kun toistaiseksi karanteenissa oleva Alex Stalock siirtyi Minnesota Wildista Oilersiin, täytynee öljypaitojen tehdä jotain Koskiselle tai Mike Smithille – eihän jenkkiä hankittu maalille ihan huvin vuoksi.
Esimerkiksi The Hockey Writers uskoo erään juttunsa mukaan, että Koskisen pitäisi olla treidattava pelaaja, ei siis Smithin. Vahdeista kanukki on napsinut kiekkoja kiinni päälle 90:n prosentin varmuudella, ja suomalainen alle. Päästettyjen maalien keskiarvo menee sekin kanukille sen ollessa alle kaksi ja Koskisella jopa yli kolme.
Divarikakkosen leirissä ei paineta päitä puskaan, vaikka nokkaan tuli kahdesti.
– Meidän on pysyttävä luottavaisina. Hommat rullasivat ennen tätä, hyökkääjä Ryan Nugent-Hopkins pohti seuran kotisivuilla.
– Näyttää siltä, ettei mikään kuti mene sisään, Oilers-luotsi Dave Tippett jatkoi.
Tiistaiyön matsissa Puljujärvi pelasi 14.37 minuuttia, ja maalia kohti hän ampui kahdesti. Leijonien maailmanmestari Mikko Lehtonen ei puolestaan ollut Toronton kokoonpanossa lainkaan.
LUE NHL:N TIISTAIAAMUN JUTUISTA MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen