Leijonien olympiasankari sai komean tunnustuksen kotikaupungiltaan

Lahtelaislähtöinen Pelicansin kasvatti Hannes Björninen on palkittu vuoden lahtelaisesta urheiluteosta.
27-vuotias Björninen oli voittamassa Suomen jääkiekkohistorian ensimmäistä olympiakultaa tänä vuonna. Hän syötti Leijonien avausmaalin ja viimeisteli voittomaalin olympiafinaalissa. Björninen oli voittamassa toukokuun MM-kotikisoissa myöskin maailmanmestaruutta.
– Vuoden lahtelaisen urheiluteon valintakriteereitä ovat merkittävä menestys kilpailuissa kansallisesti ja kansainvälisesti tai muunlainen lahtelaista urheilukulttuuria myönteisesti edistävä ja uudistava toiminta. Urheilun puolella useimmiten palkitaan juuri kyseisenä vuonna tehdystä urheiluteosta, esimerkiksi merkittävästä voitosta tai saavutuksesta, kertoo Lahden vt. liikuntatoimenjohtaja Markku Ahokas Lahden kaupungin tiedotteessa.
– Björninen on tuonut positiivisesti Lahden kaupunkia esille ja toiminut esikuvana monille nuorille jääkiekkoilijoille. Björninen on myös Lahti-lähettiläs. Lähettiläät ovat ansioituneita lahtelaisia, jotka rakentavat omalla esimerkillään myönteistä, kestävää mielikuvaa Lahdesta, tiedotteessa sanotaan.
Viime kaudella Björninen pelasi KHL:ää Jokereissa ja loppukauden ajan hänet nähtiin Liigassa Pelicansin paidassa. Tällä hetkellä hän pelaa SHL:ssä Brynäs IF:n joukkueessa.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Liiga-seura iski pöytään hurjan hankinnan!
- Toimittaja: Tappara virittelee jättihankintaa – tilanteesta uusi paljastus
- Liigan lisenssihakemussaagassa jymykäänne!
- Kaapo Kakon tilanteesta karmea paljastus
- Ismo Lehkonen lataa kovaa tekstiä sarjan pohjille jumiutuneesta Liiga-joukkueesta: ”Kaikkien aikojen farssi”
- LS: Kaksi Liiga-joukkueen pelaajaa putkaan viikonloppuna – seurapomo myöntää
- Flunssa-aalto kurittaa! JYP joutuu kolmen junnun kanssa kovaan testiin
- Aleksander Barkov vietti tehokasta iltapuhdetta – rikkoi uuden rajapyykin ja tehtaili seuraennätyksen
- Anton Lundell keskellä uniikkia jäähysirkusta NHL:ssä – kymmenen pelaajaa suihkuun!
- Toivottavasti ei käynyt pahasti! Kaapo Kakko loukkaantui NHL:ssä – katso tilanne
- Lähde: Kiekko-Espoo virittelee huimaa kaappausta valmentajakseen Liigaan
- Ura jatkuu! Liigan 37-vuotias ulkomaalaisvahvistus löysi uuden työpaikan
- LS: Kaksi Liiga-joukkueen pelaajaa putkaan viikonloppuna – seurapomo myöntää
- Huippulupaus lähtee Liigasta – loukkaantuminen päätti pestin Jukureissa
- Jarmo Kekäläinen paljasti: Patrik Laineen ketjutoveri harkitsee NHL:n jättämistä – taustalla ikävä syy
- MTV Urheilu: Heikki Hiltunen teki tylyn tempun Liiga-paikkaa hakeneelle TUTO:lle
- Pelikieltoa napsahti! Tällaiset sanktiot Tapparan ja TPS:n tappelusta tuli
- Liiga hylkäsi TUTOn lisenssihakemuksen – tässä perustelut
- Ismo Lehkonen lataa kovaa tekstiä sarjan pohjille jumiutuneesta Liiga-joukkueesta: ”Kaikkien aikojen farssi”
- Flunssa-aalto kurittaa! JYP joutuu kolmen junnun kanssa kovaan testiin