ESS kertoi Mestis-joukkueen omistajuusskandaalista – luotsi valotti nyt C Morelle: ”Jokainen varmaan ymmärtää, että tilanne on aika absurdi”

Mestistä pelaava heinolalainen Peliitat on ollut otsikoissa viikolla levinneiden omistajaepäselyysuutisen takia.
Etelä-Suomen Sanomat kirjoitti, että joukkueen omistajaksi on yllättäen paljastunut vain kolmessa ottelussa pelannut unkarilainen pelaaja Zoltan Nagy. Omistajan piti juttujen mukaan olla squashista tuttu Henrik Mustonen. Nyt mediatietojen mukaan on kuitenkin niin, että kaksikon sijoitusyhtiöllä on enemmistöosuus Peliittojen osakkeista.
Joukkueen muut pelaajat eivät kuulemma tienneet Nagyn tilasta, ja asiat ovat muutenkin ilmeisen levällään. Peliittojen koko hallitus erosi viime viikkoisen yhtiökokouksen jälkeen, eikä Mustonenkaan ole tietojen mukaan ollut seuran toiminnassa mukana. Eronnut on myös Heinolan Peliitat oy:n hallituksen puheenjohtaja Jani Liukkonen.
Kenties kaikkein surullisimmat jutut koskevat taloustilannetta. Nagyn lupaamia rahoja ei ole näkynyt, ja kaiken kruunuksi Verohallinnolla on saatavia lähes 20 tuhannen euron edestä.
Peliittojen valmennukseen kuuluva Ville Kiiskinen kommentoi todella erikoista kokonaisuutta C Moren Juha Tammelle perjantaina heinolalaisten ja IPK:n ottelun alla.
– Tässä on tiettyjä asioita valitettavasti paljastunut, ja tiettyjen henkilöiden osalta selkeästi puhdasta kusettamista. Onneksi hommat ovat tulleet julkisuuteen, mutta kyseisten henkilöiden pitää rehellisesti alkaa tuomaan asioita esiin.
– Viime päivinä on saatu lukea medioista, että esimerkiksi valmentajat ovat tienneet tietyt asiat omistajuuden suhteen. Ne eivät pidä paikkansa. (Päävalmentaja Hannes) Hyvönen – Kiiskinen -kaksikko on saanut noin viikko ennen sarjan alkua tietää sen, kuka on seuran omistaja. Tämä kyseinen henkilö, pelaaja tuli itse valmennuksen koppiin asian ilmoittamaan – että hän on oikea omistaja.
– Jokainen varmaan ymmärtää, että tilanne on aika absurdi viikko ennen sarjaa. Asian kanssa on eletty ja yritetty mennä eteenpäin, ja tehty asiat niin hyvin kuin on pystytty. Nyt on varmasti oikea hetki valmennuksen kertoa se, miten asiat on.
– Kesästä asti valmentajat eivät siis ole olleet tietoisia siitä, että tällaista taustashow’ta on pidetty yllä. Henkilökohtaisesti toivoisin, että kyseiset herrat Henrik Mustonen ja puheenjohtaja Jani Liukkonen kantaisivat asiasta vastuun, eivätkä valehtelisi mediassa enää lisää.
Mylläkästä huolimatta Peliitat suoritti kaukalossa perjantaina hyvin. Se kaatoi IPK:n jatkoajalla 4-3.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Hurja kaappaus vireillä: Jokereista tuttua pistetykkiä tuodaan Liigaan!
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana
- Ässät kertoi loukkaantumistilanteestaan – kolme miestä sivussa
- IS: Carl Klingberg vertaili Liigan ja SHL:n eroja: ”Peli on kehittävämpää yksilöille ja yksilötaidoille”
- KSML: Liiga-seuran uusi palkkaus sai jättisakot rattijuopumuksesta – ei kertonut asiasta
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- VB: Liiga-seura kerää rahaa hirmuhankintaan – Jokereista tuttu tähti kiikarissa!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen