Jere Lehtinen selvensi Tuomo Ruudun roolia
Tuomo Ruutu täydentää Leijonien valmennustiimiä ensi helmikuussa pelattavassa NHL:n järjestämässä 4 Nations Face-Off -maajoukkueturnauksessa.
Ruudulla on kova näyttö viime kaudelta Florida Panthersista. Hän toimi siellä apuvalmentajana ja auttoi joukkueen Stanley Cup-mestaruuteen.
Leijonissa Ruutu on aiemmin toiminut nuorten MM-kisoissa apuvalmentajana. Nyt hän on vastaavassa toimenkuvassa kovimmalla tasolla.
– Kun hän oli 20-vuotiaissa, toi hän yksittäisille pelaajille henkilökohtaista näkökanttia, yksittäistä apua. Nyt hän on kokonaisvaltainen valmentaja. Floridassa hän teki hyökkäyspeliä ja siihen liittyvää asiaa, taustoittaa Leijonien GM Jere Lehtinen, joka aikoinaan pelasi Ruudun kanssa useammassa maajoukkueturnauksessa.
Lehtisen mukaan Ruudun rooli Leijonien valmennustiimissä on suunnilleen selvillä, mutta hiontaa tehdään vielä, kun kausi alkaa.
– Hän pystyy auttamaan niin yv- kuin av-puolella. Mutta syksyllä kun käydään keskusteluja valmennustiimin kanssa, mitä rooleja kaikilla on yhdessä, niin sittenhän se selkenee.
Lehtinen korostaa Leijonien valmennustiimin tekevän töitä myös kollektiivisesti.
–Koutseilla on omat alueet, joihin keskittyvät. Yv:t ja av:t. Mutta maajoukkueessa koutsit tekevät hommaa yhdessä, miten pelataan, koska kaikilta voi tulla jotain sellaista, mitä toinen ei näe, ja sitten se kokonaisuus aina parempi kuin jos yksi päättäisi kaiken.
- Leijonien MM-kultasankari vakuutti Pekka Rinteen – ”Tuleva NHL-ykkösmaalivahti”
- Tapparalta iso sopimusuutinen – kuusinkertainen mestari jatkaa seurassa
- Venäläismedia epäilee maan MM-paluun toteutumista – Suomi nostettiin esiin
- Kalervo Kummola tyrmistyi Venäjän MM-paluusta – ”Pöyristyttää koko ajatus”
- IS: Mikko Rantasen NHL-päätös voi osoittautua jättimokaksi – ”En ostele uusia autoja joka viikko”
- MM-kisojen isäntämaalta tiukka kannanotto Venäjän paluuseen: ”Vastustamme”
- Venäjän paluulla karu seuraus? Ukraina voi nyt pudota MM-kisoista
- Tapparassa hurja tähtikato – nyt tuli karu vahvistus!
- Venäjän MM-paluu kuohuttaa Suomessa – Jääkiekkoliitolle kovaa palautetta: ”Boikotti on ainoa vaihtoehto!”
- Näkökulma: Venäjän MM-paluu on irvokas – yksi asia tekee siitä suorastaan kuvottavan
- Antti Mäkinen: Patrik Laine oli lähellä paluuta Winnipegiin – tämä vesitti sopimuksen
- Uutispommi! Venäjä jääkiekon MM-kisoihin
- Urheilucast: Tapparan Norrenan hätäsoitot paljastuivat – tilalle povataan jo huippunimeä
- MM-kisojen isäntämaalta tiukka kannanotto Venäjän paluuseen: ”Vastustamme”
- IS: Mikko Rantasen NHL-päätös voi osoittautua jättimokaksi – ”En ostele uusia autoja joka viikko”
- Jokereiden mestarikapteeni vaihtaa seuraa – suuntana Mestis
- Aleksander Barkovin tilanteessa iso käänne – päävalmentaja paljasti uuden paluuennusteen
- Kova vahvistus! Kokenut AHL-puolustaja siirtyy Liigaan
- Kolme NHL-ottelua täysin ilmaiseksi – Sebastian Ahon Carolina pääosassa!
- Tapparassa hurja tähtikato – nyt tuli karu vahvistus!