Sportin ensi kauden päävalmentaja selvillä – seura julkisti myös useita pelaajasopimuksia

Vaasan Sport jatkaa tutussa komennossa myös ensi kaudella. Seura on tehnyt yksivuotisen jatkosopimuksen päävalmentaja Juuso Hahlin sekä apuvalmentaja Janne Grönvallin kanssa.
Hahl, 42, toimii ensimmäistä kauttaan Sportin päävalmentajana. Aiemmin hän toimi joukkueen apuvalmentajana kolmen kauden ajan. Grönvall, 51, työskentelee ensimmäistä kauttaan Sportissa. Aiemmin hän on toiminut KooKoon ja Tapparan apuvalmentajana.
Sport julkisti tiistaina myös useita pelaajasopimuksia. Seura on käyttänyt hyökkääjä Viljami Niemisen option, joten hän jatkaa Sportissa myös ensi kaudella. Tämän lisäksi Sport on solminut kaksivuotiset jatkosopimukset Anton Stråkan, Masi Härkösen sekä Eetu Koivusen kanssa.
Nieminen, 22, pelaa uransa parasta Liiga-kautta. Hän on iskenyt 30 otteluun tehopisteet 9+14=23. Hyökkääjä Stråkalla, 26, on käynnissä toinen kausi Sportissa. Hän on viimeistellyt tämän kauden 30 otteluun pisteet 1+4.
Sportin oma kasvatti Härkönen, 18, on noussut vahvasti mukaan Liigaan viime viikkoina. Hän on torjunut joukkueen maalilla neljässä ottelussa torjuntaprosentilla 91,5. Niin ikään Sport-kasvatti Koivunen, 20, palasi marraskuussa TPS:n junioreista Sportiin ja on ehtinyt pelaamaan U20 SM-sarjassa kolme ottelua tehoin 1+3.
Lisäksi Sport on tehnyt ottelukohtaisen vuokrasopimuksen HPK:n puolustaja Petteri Nurmen kanssa. Nurmi, 22, on pelannut HPK:ssa Liigaa kaudesta 2021-22 lähtien ja on kasannut tällä kaudella 25 otteluun tehopisteet 1+9. Nurmi on liittynyt tänään Sportin vahvuuteen.
Sport on parhaillaan Liigassa sijalla yhdeksän. Se on kerännyt 30 ottelusta 43 pistettä.
LUE MYÖS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen