Leijonat-GM Jere Lehtinen: nämä pelaajat kannattaa ottaa erityistarkkailuun MM-kisoissa
HELSINKI. Jääkiekon MM-kisat ovat aivan nurkan takana. Ensimmäisessä ottelussaan perjantaina 9. toukokuuta Suomi kohtaa Itävallan.
Ennen turnauksen alkua Leijonat.com haastatteli Leijonat-GM Jere Lehtistä ja kysyi, ketä maajoukkueessa vähemmän pelaita nimiä kannattaisi tänä vuonna ottaa erityisseurantaan.
– Robin Salo voi olla tuntemattomampi, jota kannattaa seurata. Hän on kuitenkin pelannut NHL:ssä aika monta peliä ja on nyt Euroopassa takaisin, Lehtinen arvioi.
Salo puolusti kolmen kauden ajan New York Islandersin organisaatiossa. 26-vuotias pakki esiintyi 32 NHL-ottelussa ja keräsi niissä tehot 3+6. Tällä kaudella hän on kiekkoillut SHL:ssä Malmön paidassa. 52 runkosarjaottelussa monipuolinen puolustaja summasi tehot 5+21=26.
Hyökkäysosastolta Lehtinen nostaa esiin Ässät-kolmikon, Jan-Mikael Järvisen, Lenni Hämeenahon ja Eemil Erholtzin. Erityisesti 37-vuotiaana ensimmäiset MM-kisat pelaava Järvinen saa Lehtiseltä suitsutusta.
– Huippukausi Liigassa ja on näyttänyt leirityksellä, että kuuluu joukkueeseen ja tulee olemaan iso osa tätä joukkuetta, Lehtinen kommentoi.
Järvinen iski tällä kaudella Ässissä 60 otteluun tehot 9+45=54. Juonikas ja pehmeäkätinen sentteri saatetaan nähdä pyörittämässä Suomen kakkosylivoimaa.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Liigaan tähtäävä Imatran Ketterä on pestannut uuden päävalmentajan
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Jokerit on Mestiksen mestari – pistetykki upeaan ennätykseen
- Liigan pudotuspeleissä kiusallinen ongelma: ”Vikaa on yritetty korjata koko päivän”
- Iso paljastus Ruotsin MM-joukkueesta!
- Tapparan apuvalmentaja sai työpaikan Ruotsista!
- Imatran Ketterästä kova lausunto: ”Tavoitteena on, että paikka Liigasta tulisi”
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HPK:lle järisyttävä takaisku
- Lukossa käy ovi – taas yksi pistelinko ulos seurasta
- SaiPa menettämässä kaksi tähtihyökkääjäänsä
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HIFK tyhjensi pelaajapajatsoaan – kultaleijona hyvästeli joukkueen: ”Kiitos”
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Lukon tähtipuolustaja lähtee – IL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: Tappara värväämässä kanadalaispyssyn SHL:stä!
- Patrik Laineelle loistouutinen – paluu kokoonpanoon lähellä
- HIFK:ssa käy jälleen ovi – kahdeksan pelaajaa lähtee!
- Lukossa käy ovi – taas yksi pistelinko ulos seurasta
- Kova menetys! Ulkomaalaistähti jättää Lukon