Näin Leijonat-leiristä kommentoitiin MM-kisojen kohuvihellyksiä: ”Toivottavasti tämä ei mene tämmöiseksi”
TUKHOLMA. Leijonat kaatoi MM-kisojen avausottelussaan Itävallan vaikeiden vaiheiden jälkeen 2-1. Ottelun tuomaritoiminta herätti runsaasti ihmetystä.
Ensin Itävallan Brian Lebler sai kahden minuutin jäähyn, kun tämä kampitti Suomen Tony Sundin. Samasta tilanteesta jaettiin kuitenkin myös Sundille kaksiminuuttinen sukeltamisesta.
Minuutteja myöhemmin Harri Pesonen puolestaan kampitti Itävallan Dominic Zwergerin, jolle niin ikään vihellettiin sukeltamisjäähy.
Ottelun jälkeen Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen kommentoi poikkeuksellisia vihellyksiä. Kuulemma IIHF oli varoittanut asiasta jo etukäteen.
– Eilen sanoivat, että sukeltaminen otetaan tiukasti ja sukeltamisesta annetaan sakkoa. Minun mielestäni Sundin tilanteessa itävaltalainen jäähylle, siinä ei ollut filmiä, ja sama toisinpäin eli Pesonen jäähylle ja itävaltalainen ei filmannut. Nyt ne menivät näin ja tasan, Pennanen kommentoi.
– Siellä on kova linjaus tähän. Toivottavasti tämä ei mene tämmöiseksi, se näyttää vähän hassulta.
Ottelussa maalinteossa onnistunut Juuso Pärssinenkään ei nähnyt Pennasen tavoin aihetta sukeltamisjäähyille.
– Kyllä mun mielestä ne kaksi filmausjäähyä olivat selviä kamppeja. Olen sen suhteen samaa mieltä, että turhat filmaukset pois, mutta en tiedä, oliko… Linja on nyt nähty ja toivottavasti se pysyy samana koko turnauksen, Pärssinen tuumii.
Sen enempää Pärssinen ei kuitenkaan asiasta purnaa.
– Tuomarit näkevät tilanteet omalla tavallaan. Se on heidän päätös, ja se on ihan sama, mitä he päättävät, niin sitä pitää kunnioittaa.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HIFK:lta jättimäinen sopimusuutinen
- Leijonat-legendalle lähtöpassit Sveitsissä – myös Robert Leino jättää seuran
- Jokerifanit käänsivät takkinsa!
- Liigassa tehtiin yhtenä iltana kaksi huikeaa ennätystä!
- JYP-puolustajalle jatkosopimus: ”Vahva ja fyysinen”
- Lehti: tällainen on HIFK:ssa hurjia tehoja takoneen Luke Martinin hintalappu
- IL: Jesse Puljujärveltä suora ilmoitus MM-kisoihin liittyen
- Liigalta iso päätös ensi kaudesta: ”Tätä ei haluttu”
- Liiga-seura julkisti täysin naurettavan kokoonpanon – Yle: kapteeni raivostui
- IS: HIFK vahvistuu Olli Jokiselle tutulla pelaajalla!
- IL: Jesse Puljujärveltä suora ilmoitus MM-kisoihin liittyen
- IS: HIFK vahvistuu Olli Jokiselle tutulla pelaajalla!
- NHL jää taakse? Edmontonin suomalaispelaajasta tipahti iso huhu
- Tuomari Antti Boman löi Liigalle jauhot suuhun!
- Jymykäänne! IL: Yllättävä seura Liigaan?
- SHL:n supertähti solmi jättipalkkaisen sopimuksen!
- Mestiksen välieräparit selvillä – Kiekko-Poikien Liiga-unelma murskaksi
- Lehti: tällainen on HIFK:ssa hurjia tehoja takoneen Luke Martinin hintalappu
- Janne Juvonen rustasi pitkän sopimuksen – tulevien vuosien osoite selvillä!
- Connor McDavid raivostui suomalaistulokkaalle – NHL-megatähti pudotti hanskat!