Näkökulma: Antti Pennanen teki oikean päätöksen – vielä ei ole panikoinnin aika

Suomen päävalmentaja Antti Pennanen ei lähtenyt muuttamaan Leijonien ketjuja nihkeän Itävalta-ottelun jälkeen. Toisessa ottelussaan Ranskaa vastaan Leijonat pelaa siis identtisillä kentällisillä.
Ratkaisu on oikea. Itävalta-peli ei antanut vielä mitään viitteitä pelaajien keskinäisistä kemioista. Ottelu alkoi hienosti, kunnes vastustajan kavennuksen jälkeen henkinen lukko iski päälle ja Suomi passivoitui.
Esimerkiksi Leijonien ykkösketju, jonka muodostavat Eeli Tolvanen, Juho Lammikko ja Teuvo Teräväinen näytti ottelun alussa erinomaiselta. Miksi lähteä muuttamaan vahvaa vitjaa vain, koska koko joukkueen peli hyytyi ja ongelmat tuntuivat olevan enemmän henkisellä puolella?
Myös Teräväinen oli tyytyväinen ykkösketjun yhteispeliin.
– Oli siinä paljon hyvää. Saatiin luotua paikkoja. Tietenkään maalia ei saatu tehtyä. Mitä puhuttiin muiden kanssa, niin oli vähän tukkoset jalat. Siinä mielessä saadaan varmasti jalkoja pahemmin auki, niin se voi jeesata, Teräväinen kommentoi joukkueen lauantaisten harjoitusten jälkeen.
– Lammikko siinä sentterinä koittaa vähä hoitaa omaa päätä ja likaisia hommia. Hän on hyvä aloittamaan ja muuta. Totta kai se vapauttaa mua ja Eeliä pelaamaan enemmän kiekolla. Sitten taas minä ja Eeli pystytään myös tekemään niitä hommia. Aika vapaata peliä pystytään pelaamaan, pelipaikatonta.
Alemmissa ketjuissa taas muutoksien mahdollisuutta rajoittaa, ettei kaikkien kisapasseja ei ole leimattu. Niin kauan, kun on teoreettinen mahdollisuus saada Aleksander Barkov tai Anton Lundell vahvistamaan joukkuetta, Jan-Mikael Järvistä tai Joona Ikosta tuskin nähdään kokoonpanossa, vaikka kumpikin olisi mielenkiintoinen kokeilu kakkos- tai kolmosketjuun.
Ranska ottelun jälkeen ollaan viisaampia sekä Leijonien eri ketjujen kemioiden suhteen että NHL:n pudotuspelien tilanteen kanssa. Tällä hetkellä Toronto Maple Leafs johtaa ottelusarjaa Florida Panthersia vastaan voitoin 2-1. Seuraava matsi pelataan sunnuntain ja maanantain välisenä yönä.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Näkökulma: Antti Pennanen teki oikean päätöksen – vielä ei ole panikoinnin aika
- Antti Pennanen: näissä kolmessa asiassa Leijonien täytyy parantaa
- Antti Pennanen teki yllättävän ratkaisun vaikean Itävalta-pelin jälkeen
- Vahvistuuko Leijonat? Suomalaiskomeetan kausi päättyi Pohjois-Amerikassa
- Tunteet kuumenivat MM-kisoissa – tuomari pyysi Leijonien vastustajalta anteeksi
- Lähde: Tapparan mestarihyökkääjä siirtyy KHL:ään
- Suomalaislupausta verrattiin NHL-legendaan – GM:ltä kova näkemys ensi kaudesta
- Ville Koivusen pudottaminen MM-kisoista oli virhe? Nyt puhuu Jarmo Kekäläinen
- Kova vahvistus! NHL-tähtihyökkääjä lähtee MM-kisoihin
- Näin Leijonat-sankari ja Antti Pennanen selittävät vaikeaa Itävalta-matsia: ”Toki myös väsymys”
- Toimittaja: Tappara tekemässä hurjan kaappauksen KalPasta!
- Urheilucast: Antti Tyrväinen loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Liigan tehomies vaihtaa seuraa – myöntää suoraan: ”Suomi on nähty”
- Tapparan ykkösvahti vaihtaa toiseen Liiga-seuraan!
- SaiPalle rajuja menetyksiä – kuusi pelaajaa lähtee!
- HIFK jysäytti hurjan hankinnan NHL-seurasta!
- Käykö Ruotsille nolo MM-fiasko? Leijonatkin huolissaan
- Tässä Leijonien uusi kapteeni!
- Nuorten Leijonien MM-kultakapteeni vaihtaa seuraa Liigassa
- Leijonien ensimmäiset kisapassit leimattu – Liiga-ikoni jäi rannalle