Ennakkopaketti MM-kisojen Suomi-Slovenia-otteluun: Mistä näet pelin, kentälliset, poissaolot ja kommentit

Leijonat pelaa jääkiekon MM-kisojen neljännen alkusarjaottelunsa torstaina, kun se kohtaa A-lohkon heittopussi Slovenian.
Suomen ja Slovenian välinen ottelu käynnistyy torstaina 15. toukokuuta kello 17.20. Ottelu pelataan Avicii Arenalla, Tukholmassa.
Televisiointi
Ottelu näkyy suorana lähetyksenä MTV3-kanavalla sekä suoratoistopalvelu Viaplayssa. MTV3:lla lähetys alkaa kello 17.00 ja Viaplayssa kello 16.30. Ottelun selostavat Antero Mertaranta (MTV3) ja Antti Mäkinen (Viaplay).
Ottelu katsottavissa myös MTV Katsomossa, MTV Urheilu 1 -kanavalta sekä V sport 1 -kanavalta.
Kentälliset
Leijonien vahvistetut kentälliset:
Eeli Tolvanen 20 – Juho Lammikko 91 – Teuvo Teräväinen 86
Mikko Lehtonen 4 – Vili Saarijärvi 18
Ahti Oksanen 29 – Mikael Ruohomaa 13 – Waltteri Merelä 19
Atro Leppänen 37 – Nikolas Matinpalo 23
Patrik Puistola 21 – Juuso Pärssinen 61 – Lenni Hämeenaho 15
Robin Salo 42 – Mikael Seppälä 50
Harri Pesonen 82 – Hannes Björninen 24 – Eemil Erholtz 47
Rasmus Rissanen 2
13. hyökääjä: Jan-Mikael Järvinen
Juuse Saros (Emil Larmi)
Slovenian ennakoidut kentälliset:
Ken Ograjensek – Matic Török – Rober Sabolic
Matic Podlipnik – Blaz Gregorc
Jan Drozg – Filip Sitar – Nace Langus
Aleksandar Magovac – Bine Masic
Marcel Mahkovec – Nik Simsic – Rok Kapel
Miha Stebih – Jan Cosic
Jaka Sodja – Rok Macuh – Zan Jezovsek
Urban Podrekar
Lukas Horak (Matija Pintaric)
Poissaolot
Leijonien puolustaja Tony Sundin MM-kisat päättyivät Ruotsi-ottelussa tulleeseen jalkavammaan. Sivussa pelaavasta kokoonpanosta on lisäksi hyökkääjä Joona Ikonen, jonka kisapassia ei ole toistaiseksi leimattu.
Parhaat pistemiehet
Mikko Lehtonen 0+4
Eeli Tolvanen 2+1
Juuso Pärssinen 2+0
Rok Macuh 0+2
Blaz Gregorc 1+0
Marcel Mahkovec 1+0
Kuntopuntari ja lohkotilanne
Leijonat on avannut kisat kahdella voitolla (Itävalta 2-1 ja Ranska 4-3 ja) sekä tappiolla Ruotsia vastaan (1-2).
Slovenia on hävinnyt kaikki kolme alkusarjaotteluaan (Kanada 0-4, Slovakia 1-3 ja viimeksi Latvia 2-5).
# | Joukkue | O | 3p | 2p | 1p | 0p | M | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kanada CAN | 7 | 6 | 0 | 1 | 0 | 34-7 | 19 |
2 | Ruotsi SWE | 7 | 6 | 0 | 0 | 1 | 28-8 | 18 |
3 | Suomi FIN | 7 | 4 | 2 | 0 | 1 | 22-10 | 16 |
4 | Itävalta AUT | 7 | 2 | 2 | 0 | 3 | 21-18 | 10 |
5 | Latvia LAT | 7 | 3 | 0 | 0 | 4 | 17-25 | 9 |
6 | Slovakia SVK | 7 | 2 | 0 | 1 | 4 | 9-24 | 7 |
7 | Slovenia SLO | 7 | 1 | 0 | 1 | 5 | 9-29 | 4 |
8 | Ranska FRA | 7 | 0 | 0 | 1 | 6 | 8-27 | 1 |
Valmentajan/pelaajan kommentit
Leijonien hyökkääjä Waltteri Merelälle torstain vastustaja on melko tuntematon suuruus. SC Bernin suomalaislaituri ei osannut ennakoida aamujäiden jälkeen Sloveniaa sen tarkemmin.
– Vaikea sanoa. Aika vähän on nähnyt heidän pelejään, mutta tässä turnauksessa kaikki pelaa omalla maalleen, joten kovaa taistelua on varmasti luvassa, Merelä sanoo.
Omalta ketjultaan, jossa pelaavat hänen lisäkseen Mikael Ruohomaa ja Ahti Oksanen, Merelä odottaa ketsuppipullon avautumista Slovenia-pelissä.
– Ehkä vähän tahmeaa, varsinkin oma peli. Pitää parantaa yleistä pelaamista ja kamppailua, pelin lukua. Sitten ketjunkin peli paranee. Nyt on vasta alkuturnaus ja nyt oli jo paljon parempaa peliä Ruotsia vastaan. Itsekin osasi ehkä paremmin pelata Ruotsia vastaan, kun oli sellainen joukkue, että tiesi, mitä he hakevat, Merelä kommentoi.
Suomen kokoonpanossa olisi tilaa kahdelle pelaajalle puolustaja Tony Sundin loukkaannuttua maanantain Ruotsi-ottelussa.
– Katsomme tilannetta illalla, GM Jere Lehtinen vahvistaa.
Seuraa heitä
Leijonille torstaina Slovenia-ottelu on ennen kaikkea mahdollisuus saada viimein tehoja irti joukkueesta. Lähtökohtaisesti Slovenia toimii Suomelle hyvänä tilaisuutena hioa tähän asti heikkoa erikoistilannepelaamistaan sekä viimeistelyn tehokkuutta.
Yksittäisten pelaajien kannalta onnistuminen pisteiden merkeissä tekisi hyvää itseluottamukselle ennen alkusarjan seuraavia otteluita Latviaa, Kanadaa ja Slovakiaa vastaan.
Turnauksen heikoimpiin joukkueisiin lukeutuva Slovenia on paperilla nimetön. Suomalaisittain tunnetuin nimi lienee KooKoota usean kauden ajan edustanut hyökkääjä Matic Török, joka siirtyy ensi kaudeksi Ilveksen riveihin. Török iski päättyneen Liiga-kauden runkosarjassa tehot 12+16=28.
- Pääset MM-erikoissivuillemme tästä.
LUE MYÖS

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Juhannusvisa: Osaatko nimetä Leijonien historian tehokkaimmat puolustajat MM-kisoissa?
- Leijonat-tähden sopimus Sveitsissä purettu – syynä armeija
- SaiPa vahvistuu kahdella puolustajalla – haaviin suomalaisnimi SHL:stä!
- Aftonbladet: Suomalaishyökkääjästä tuli yksi SHL:n parhaiten palkatuista pelaajista – kintereillä muitakin seuroja
- Kiekko-Espoo teki kiinnityksen pakistoonsa: ”Olemme erittäin innoissamme”
- E-S: Sensaatiokauden pelannut SaiPa teki huiman myyntiennätyksen!
- Maajoukkuemies jättää Liiga-kaukalot – palaa kotimaahansa pitkällä sopimuksella
- HPK teki hankinnan Pohjois-Amerikasta: Haaviin NHL:ään varattu suomalaissentteri
- Kärpät rysäytti ison sopimusuutisen!
- Liiga-seura teki hankinnan Detroit Red Wingsistä!
- Urheilucast: HIFK:n supertähti siirtyy Kärppiin – jättipalkka kouraan!
- Kärpät rysäytti ison sopimusuutisen!
- Aleksander Barkovista levisi mestaruuden jälkeen karmea kuva
- Aftonbladet: Suomalaishyökkääjästä tuli yksi SHL:n parhaiten palkatuista pelaajista – kintereillä muitakin seuroja
- E-S: Sensaatiokauden pelannut SaiPa teki huiman myyntiennätyksen!
- Henrik Haapala palaa Liigaan: pitkä sopimus!
- Liiga-seura teki hankinnan Detroit Red Wingsistä!
- SaiPa vahvistuu kahdella puolustajalla – haaviin suomalaisnimi SHL:stä!
- Kiekko-Espoo teki kiinnityksen pakistoonsa: ”Olemme erittäin innoissamme”
- Leijonat-tähden sopimus Sveitsissä purettu – syynä armeija