Kanadan miesten jääkiekkomaajoukkue astui jäälle ensimmäistä kertaa Milano–Cortinan olympialaisissa sunnuntai-iltana.

Harjoituksissa saatiin ensimmäinen katsaus siihen, millaisia ketjuja joukkueessa mahdollisesti nähdään.

Suurin yllätys nähtiin ykkösketjussa: Connor McDavidin rinnalla pelasivat 19-vuotias lupaus Macklin Celebrini sekä romuluinen hyökkääjä Tom Wilson.

Myös kakkos- ja kolmosketjujen asetelmat poikkesivat odotuksista. Nova Scotian tähdet Sidney Crosby ja Nathan MacKinnon eivät harjoitelleet samassa ketjussa. MacKinnon toimi kakkosketjun keskushyökkääjänä Brad Marchandin ja Montreal Canadiensin kapteeni Nick Suzukin rinnalla. Crosby puolestaan johti kolmosketjua, jossa hänen ketjukavereinaan olivat Vegas Golden Knightsin Mark Stone ja Mitch Marner.

Nelosketjun muodostivat Sam Reinhart, Brandon Hagel ja Bo Horvat. Ylimääräisinä hyökkääjinä harjoittelivat Seth Jarvis ja Sam Bennett.

Kanada pelaa olympialaisten avausottelunsa 12. helmikuuta Tshekkiä vastaan.

Ryan Rishaug

@TSNRyanRishaug
First line rushes.

Celebrini McDavid Wilson
Suzuki MacKinnon Marchand
Stone Crosby Marner
Hagel Horvat Reinhart
Bennett Jarvis

LUE MYÖS: