Keskiviikkoiltana potkut KooKoon päävalmentajan paikalta saanut Jouko Myrrä korvattiin kouvolalaisten toimesta veteraanivalmentaja Kai Suikkasella, jonka edellisestä Liiga-pestistä on vierähtänyt jo kymmenen vuotta.

Pitkään ulkomailla valmentanut 67-vuotias Suikkanen myöntää MTV Urheilulle, ettei enää suunnitellut tarttuvansa päävalmentajatarjouksiin Liigassa.

– Aikanaan kun Kärpistä lähdin, ajattelin, että en minä ikinä enää Liigassa valmenna – kyllä minä valmennan siellä päin, missä aurinko paistaa vähän korkeammalta tai kauniimmiin. Mutta kun tällainen haaste tai kysymys tuli, niin ei kai siinä, nakataan vehkeet ja tullaan tekemään se, mitä pystytään.

Neuvottelut KooKoon kanssa sujuivat Suikkasen mukaan keskiviikon aikana pikatahtiin ja illalla kaikki oli valmista sopimuksen julkistamista varten.

Suikkasella on oma epäilyksensä Myrrän alaisuudessa viime keväänä SM-hopealle yltäneen KooKoon tämän syksyn romahduksesta.

– Minä en missään nimessä hauku valmentajaa. Täällä KooKoossa on tehty loistavaa työtä. Oliko sitten vähän aika täysi? Sitä minä en tiedä, en ole heiltä kysynyt, Suikkanen arvuutteli.

– Hienoa työtä ovat täällä tehneet, mutta taisi olla se luu kaluttu loppuun, niin lähdetään parantamaan, yritetään sitä tehdä, Suikkanen jatkoi.

Kaikki kymmenen alkukauden Liiga-peliään hävinnyt KooKoo hakee kauden avausvoittoaan seuraavan kerran perjantaina, kun sen vieraaksi Kouvolaan saapuu Jukurit.

LUE MYÖS: