Teemu Selänne kieltää NHL:n dopingongelman – ”Kaikki luulevat, että saa tehdä mitä haluaa”

Leijona-legenda Teemu Selänteen mielestä World Cupin dopingtestauksesta on tehty liian suuri numero. Kohu nousi Suomen antidopingkomitea ADT:n saatua kiellon testata Leijonien pelaajia harjoitusotteluissa.
NHL haluaa itse testata pelaajat World Cupin aikana. Myös opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen kieltäytyi osallistumasta tästä syystä huomiseen harjoitusotteluun Ruotsia vastaan (lue uutinen tästä).
– Mitä enemmän testataan, sen parempi. Mutta se, kuka testaa, ei minua hirveästi kiinnosta. Jos Suomen antidopingtoimikunta ei saa tänne tulla, niin se on aika pieni juttu. Se, että ministeri ei tule peliin tämän takia, niin sitten ei tule. Se on hänen oma päätöksensä. Wada (Maailman antidopingtoimisto) tekee kuitenkin yhteistyötä World Cupin testaajien kanssa, Selänne jyrähti MTV Sportille.
Epäilyjä NHL:n dopingongelmasta on ollut jo vuosia. 21 kautta liigassa urallaan pelannut Selänne ei yhdy tähän syytökseen.
– Kaikki luulevat, että NHL:ssä voi tehdä mitä haluaa. Se on ihan täyttä p*skaa. Neljä kertaa minimissään on yllätystestit kaudessa. Ihmiset ajattelevat automaattisesti, että kyllä ne siellä [NHL:ssä] myös käyttää.
Spekuloinnille loppu
Selänne ei pelkästään puolustaa NHL:ää. Entinen Leijona-pelaaja haluaisi liigan myös vähän joustavan tekemällä enemmän yhteistyötä WADA:n kanssa.
– WADA ja NHL voisivat tehdä enemmän yhteistyötä, se ei ole keneltäkään pois. Loppuisi tällainen tyhmä spekulointi. Kaikki tietävät, minkälainen kontrollifriikki NHL on, Selänne kertoi MTV Sportille loppuun.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen