Kommentti: Nimi talteen! Pikkuleijonien yllätyssankari pelaa upeaa MM-turnausta
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
Pikkuleijonien MM-matka Slovakiassa on saanut ansaitusti paljon huomiota suomalaisessa mediassa.
Joukkue osoitti hurjaa luonnetta, kun se kaatoi Tshekin puolivälierissä jatkoajalla 6-5. Pikkuleijonat onnistui nousemaan voittoon, vaikka Tshekki oli noussut kamppailussa aiemmin neljän maalin takaa tasoihin.
Voiton sankariksi nousi hyökkääjä Santeri Virtanen, joka on isolle yleisölle vielä tuntematon kiekkonimi. 17-vuotias TUTO-kasvatti punnersi maalinedustalta kiekon väkisin sisään useamman tshekkipelaajan keskeltä.
Jos aiemmin Suomen joukkueesta suurimmassa valokeilassa ovat paistatelleet upeat kisat pelanneet Kristian Vesalainen, Miro Heiskanen ja Joni Ikonen, nosti voittomaali Virtasen esille suomalaismediassa.
Samalla on unohtunut se, että Virtanen on pelannut tähän mennessä myös muuten upeat kisat. Isokokoinen hyökkääjä on ollut aiemmissa ketjuissa Pikkuleijonien lihakset.
Tärkeitä näyttöjä kesälle
Virtasen hyppy Pikkuleijonien matkaan ei ole ollut mikään helpoin temppu. Hyökkääjälupaus on ehtinyt pelata tällä kaudella TPS:n riveissä nuorten SM-liigaa vain viisi peliä. Ikävä loukkaantuminen pilasi käytännössä turkulaisen koko kauden. Maajoukkueessa peli on kuitenkin kulkenut. Virtanen on ollut läpi kisojen Pikkuleijonien parhaimmistoa energisillä ja suoraviivaisilla otteillaan. Tästä palkintona on myös viiteen peliin hyvät tehot 2+3. Virtanen antaa samalla loistavia näyttöjä kesän varaustilaisuutta silmäillen. 188-senttinen hyökkääjä pärjää laitaväännöissä ja pystyy kiekon kanssa yllättäviin ratkaisuihin. Samalla hän on noussut Pikkuleijonien ykkösaloittajaksi MM-kisoissa. Hyökkääjän on arvioitu varattavan useissa eri listauksissa sadan kärkipelaajan joukossa. Mikäli MM-kisat jatkuvat yhtä vakuuttavasti, saattaa joku NHL-seura haluta nuoren turkulaisen yllättävänkin pienellä numerolla riveihinsä.LUE MYÖS:
- IS: HIFK havittelee Jori Lehterän tilalle jo uutta hankintaa – ”Sitä työstetään”
- Liiga-seura teki löydön vapailta markkinoilta – ”Tosi innoissani tulen”
- Urheilucast: Jori Lehterä loikkaamassa Jokereihin? ”Tunnustellut saatavuutta”
- Jukka Jalosen nimi liitettiin Jokereihin – kommentoi IS:lle: ”Mähän oon ilmoittanut”
- Liigaan huhuttu Joona Luoto: uusi seura selvillä
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi paljastus
- Karu käänne Mestiksessä – perinteikästä seuraa haetaan konkurssiin
- Urheilucast: Tappara jahtaa Leijonista tuttua huippunimeä – ”Ei savua ilman tulta”
- Floridan uusi supertähti ei katsonut hyvällä Aleksander Barkovin kohtelua paluupelissä – heitti hanskat välittömästi
- Sami Kapanen uskoo Liigan päävalmentajamarkkinoiden muuttuneen
- Lisää suomalaisväriä Floridaan! Panthers sopimukseen jokerikasvatin kanssa
- Urheilucast: Tappara jahtaa Leijonista tuttua huippunimeä – ”Ei savua ilman tulta”
- Karu käänne Mestiksessä – perinteikästä seuraa haetaan konkurssiin
- Floridan uusi supertähti ei katsonut hyvällä Aleksander Barkovin kohtelua paluupelissä – heitti hanskat välittömästi
- Sami Kapanen uskoo Liigan päävalmentajamarkkinoiden muuttuneen
- Patrik Laineen NHL-sopimus tökkää NHL-luotsiin – ”Ei ole järkeä”
- Suomalaishankinnalta hurja SHL-debyytti – takoi tehot 3+1
- Konsta Helenius otti ison kehitysloikan – NHL-valmentaja vakuuttui MM-kultasankarista
- Nyt puhuu Jori Lehterä – jätti oven paluulle auki
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi paljastus