Yllättävä siirto! Liiga-seuran luottosoturi jättää Suomen – huippuvalmentaja houkutteli eksoottiseen suuntaan

Kuva: Juha Tamminen
Kokenut Matti Kuparinen jatkaa uraansa Italiassa.
Monikansallisessa EBEL-sarjassa pelaava HC Bolzano on vahvistanut tehneensä sopimuksen kokeneen kiekkotaiturin kanssa.
Kuparisen siirtoa voi pitää pienenä yllätyksenä. 33-vuotias kiekkotaituri on pelannut jo tovin isossa roolissa Liigassa nousten sarjan luotettavimpien kahden suunnan hyökkääjien joukkoon. Viimeiset kaksi kautta Kuparinen ehti toimia Ässien kapteenina.
Tunnollinen Kuparinen on tuttu nimi myös Leijonista. Monipuolinen Ässät-kasvatti pelasi maajoukkueen matkassa kaudella 2011-12.

Haaste Liigalle
Kuparisella on vyöllään Liigasta jo lähes 700 ottelua. Ässien ohella hän ehtinyt edustaa HIFK:ta ja KalPaa. Tässä välissä hän kävi myös KHL:ssä Avangard Omskissa. Kuparinen ei ole ainoa Ässät jättävä hyökkääjä. Bolzano nappasi seurasta aiemmin myös italialaisen maajoukkuetaituri Marco Insamin. Kahden hankinnan taustalla on Bolzanon suomalaisvalmentaja Kai Suikkanen, joka hyppäsi seuran peräsimeen kesken viime kauden jälkeen. Joukkue majaili ennen suomalaista sarjan jumbona – Suikkanen käänsi kurssin kuitenkin sensaatiomaisesti – italialaiset juhlivat lopulta EBEL-sarjan mestaruutta. Samalla Keski-Euroopassa pelattava EBEL on nostanut myös muuten osakkeitaan. Sarja on houkutellut myös Suomesta vuosi vuodelta yhä kovempia nimiä. Sarjan päämaja on Itävallassa – liigaa pelataan tällä hetkellä sen lisäksi myös Italiassa, Kroatiassa, Unkarissa ja Tshekissä.LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Liiga-seurat hereillä! IS: Suomalaisvahti palaamassa Eurooppaan – ”Pohjois-Amerikka on nähty”
- Leijonista tuttu hyökkääjä jatkaa uraansa – ”Nimekkäin hankinta vuosikymmeniin”
- Kisa: voita itsellesi NHL26-peli!
- IS: Jokereita uhkaa raju rangaistus!
- Liigan läpimurtopelaajan ensi kauden osoite selvisi!
- Patrik Laineesta huolestuttava tieto
- Olli Jokiselta tylyä tekstiä tappion jälkeen: ”Naps, naps, henkinen kantti oli siinä”
- HIFK: seuralegendan paita nousee kattoon!
- HIFK:n tähtivahvistuksella painajaismainen startti Liigassa
- Antero Mertaranta pöyristyi Pelicansin ottelun tuomaritoiminnasta MTV:llä: ”Erittäin heikko suoritus”
- Patrik Laine: pitkä sairausloma!
- Urheilucast: Teemu Pulkkinen neuvotteli Liiga-seuran kanssa!
- Urheilucast: Viljami Nieminen sai rahakkaan tarjouksen toiselta Liiga-seuralta – vastasi ”kiitos ei”
- Karu uutinen: HIFK:n uusi hankinta heti sivuun!
- HIFK sai uusia vahvistuksia – debytoivat heti!
- Doug Shedden antoi heti palaa: ”Jos täällä on vielä samoja tuomareita…”
- Urheilucast: tässä on ykkösehdokas Doug Sheddenin seuraajaksi
- HIFK:n tähtivahvistuksella painajaismainen startti Liigassa
- Liiga-seura teki rumat tappiot
- Antero Mertaranta pöyristyi Pelicansin ottelun tuomaritoiminnasta MTV:llä: ”Erittäin heikko suoritus”