Yllättävä siirto! Liiga-seuran luottosoturi jättää Suomen – huippuvalmentaja houkutteli eksoottiseen suuntaan

Kokenut Matti Kuparinen jatkaa uraansa Italiassa.
Monikansallisessa EBEL-sarjassa pelaava HC Bolzano on vahvistanut tehneensä sopimuksen kokeneen kiekkotaiturin kanssa.
Kuparisen siirtoa voi pitää pienenä yllätyksenä. 33-vuotias kiekkotaituri on pelannut jo tovin isossa roolissa Liigassa nousten sarjan luotettavimpien kahden suunnan hyökkääjien joukkoon. Viimeiset kaksi kautta Kuparinen ehti toimia Ässien kapteenina.
Tunnollinen Kuparinen on tuttu nimi myös Leijonista. Monipuolinen Ässät-kasvatti pelasi maajoukkueen matkassa kaudella 2011-12.

Haaste Liigalle
Kuparisella on vyöllään Liigasta jo lähes 700 ottelua. Ässien ohella hän ehtinyt edustaa HIFK:ta ja KalPaa. Tässä välissä hän kävi myös KHL:ssä Avangard Omskissa.
Kuparinen ei ole ainoa Ässät jättävä hyökkääjä. Bolzano nappasi seurasta aiemmin myös italialaisen maajoukkuetaituri Marco Insamin.
Kahden hankinnan taustalla on Bolzanon suomalaisvalmentaja Kai Suikkanen, joka hyppäsi seuran peräsimeen kesken viime kauden jälkeen. Joukkue majaili ennen suomalaista sarjan jumbona – Suikkanen käänsi kurssin kuitenkin sensaatiomaisesti – italialaiset juhlivat lopulta EBEL-sarjan mestaruutta.
Samalla Keski-Euroopassa pelattava EBEL on nostanut myös muuten osakkeitaan. Sarja on houkutellut myös Suomesta vuosi vuodelta yhä kovempia nimiä. Sarjan päämaja on Itävallassa – liigaa pelataan tällä hetkellä sen lisäksi myös Italiassa, Kroatiassa, Unkarissa ja Tshekissä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”