Rajuja syytöksiä! Leijonien Pasi Mustonen lyttää MM-kisojen tuomaritoiminnan: ”Salaseura”
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
ESPOO. Naisleijonien päävalmentaja Pasi Mustonen on yleisellä tasolla ihmeissään IIHF:n tuomaritoiminnasta.
Kokenut kiekkomies asteli median eteen dramaattisen MM-finaalin jälkeen kädessään valmentajavihkonen, jossa komeili vain yksi nimi: Manuela Gröger-Schneider.
Kyseessä on videotuomari, joka Mustosen mukaan vastaa MM-kisojen mystisistä päätöksistä.
– Kukaan ei tiedä, miten tämä toimii. Teillä on nimi, etsikää hänet. Muuten tämä salailu jatkuu. Hän johtaa tätä salaseuraa. Kukaan ei saa tietää, miten tämä toimii, vaikka kaikki valmentajat haluaisivat. Naisten kisoissa tapahtuu todella merkillisiä asioita, Mustonen täräytti medialle.
Taustalla on kisojen videotuomaroinnin tiedottamisen puute. Mustonen ihmettelee, miksei ratkaisuja perustella lainkaan. Valmentajat ovat käyneet jo aiemmin kuumana aiheesta.
– Hän on kieltäytynyt läpivalaisemasta kaiken. Valmentajat ovat halunneet, että kaikki tuomiot käydään läpi – hän on kieltänyt kaiken. Meille ilmoitettiin, ettei mitään kerrota. He eivät suostu koskaan kertomaan mitään. Tämä nainen tietää, miksi finaalissa rikottiin sääntöjä, Mustonen jatkaa.
Kritiikille löytyy aihetta. Esimerkiksi MM-finaalin jatkoajalla tehty Suomen maali hylättiin videotuomarin päätöksellä. Ratkaisulla, jota ei olla perusteltu mitenkään.
Haasto ilman haastoa?
Mustonen kävi finaalin jälkeen erikoista tilannetta. Suomalaisvalmentaja haastoi ratkaisun – turhaan. – He ovat ilmoittaneet valmentajien kokouksessa, että kaikki maalit katsotaan. Haasto on teoriassa käytössä, mutta sitä ei kannata käyttää. Koska he katsovat maalit etukäteen. Meille on suositeltu, ettei sitä kannata käyttää lainkaan. Mikä on ihan korni tilanne – emme me tiedä, mitä he siellä katsoo. – He olivat unohtaneet, että olin käyttänyt aikalisäni. Joten he ottivat haastoni vastaan ja kävivät katsomassa, hyppäsikö molari kadottamansa kiekon perään. Ja kaataa Hiirikosken. Sen jälkeen en saanut enää heiltä mitään vastausta. Mistään. LUE MYÖS: Suoraa tekstiä! Leijonavalmentaja raivona MM-finaalin oikeusmurhasta: ”Täydellinen skandaali” LUE MYÖS: Suomen maajoukkue tekemässä protestin MM-finaalin tuomarifarssista? LUE MYÖS: Sauli Niinistö jyrähti Naisleijonien kokemasta tuomarifarssista: ”Ei oikein aukea” LUE MYÖS: Vietiinkö Suomelta MM-kulta? Leijonafanit raivoavat somessa: ”Miten h**vetissä maali hylättiin?” Ilari Isotalo, Espoo Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tulikuuma Ville Koivunen: huippu-uutinen!
- Asiantuntija IS:lle: Tässä syy Jesse Puljujärven NHL-uran floppaamiseen
- Atro Leppänen: ensimmäinen maali Pohjois-Amerikassa!
- NHL:stä pudotettu suomalaiskomeetta: huimaa jälkeä farmissa
- NHL:stä karuja uutisia – kaksi suomalaistähteä loukkaantui
- Patrik Laine: shokkiuutinen!
- Montreal-GM: uutta tietoa Patrik Laineesta
- Liiga-seuralle raju takaisku: kultakypärä sivuun!
- TPS kiinnitti yli 400 Liiga-ottelun mestarihyökkääjän pätkäsopimuksella
- Liigan maalikuningas löysi uuden joukkueen!
- Lähde: Huippuseura yrittää ryöstää Kärppien tähtihyökkääjän itselleen
- Liigan maalikuningas löysi uuden joukkueen!
- Ilves: karseita uutisia!
- Lukko kukkoilee somessa! Irvailee armotta ässälegendalle
- TPS kiinnitti yli 400 Liiga-ottelun mestarihyökkääjän pätkäsopimuksella
- Petri Matikainen: ensi kauden seura selvillä!
- Patrik Laine: shokkiuutinen!
- Jokereille lätkäistiin sakot!
- Liiga-seuralle raju takaisku: kultakypärä sivuun!
- Mikael Granlund: historiallinen ilta NHL:ssä!