Joonas Korpisalo taas huippuiskussa – tylytti NHL-mestareita jo toisen kerran viikon sisään! ”Antoi meille mahdollisuuden”
Kuva: Getty Images
Columbus Blue Jacketsin tolppien välissä hyvin ottein urakoiva Joonas Korpisalo onnistui NHL:ssä tiistaiyönä upealla tavalla, kun hän nappasi hienossa paikassa NHL-uransa kolmannen nollapelin. Ohiolaisseura kellisti NHL:n kärkiporukoihin kuuluvan ja kesällä 2018 Stanley Cupia juhlineen Washington Capitalsin tylyin luvuin 3-0.
25-vuotias Korpisalo venyi kamppailussa kiekon eteen yhteensä 30 kertaan, ja etenkin toisessa erässä hän otti tärkeitä torjuntoja joukkueensa pelatessa pariinkin otteeseen alivoimalla. Suomalainen palkittiin ottelussa itseoikeutetusti ykköstähtenä.
Korpisalosta on tullut lyhyessä ajassa kesän 2018 Stanley Cup -voittaja Washingtonille todellinen kiusankappale. Viikko sitten Korpisalo pysäytti Capsin otettuaan 37 koppia. Tuolloin Columbus voitti 5-2 ja venäläistykki Aleksandr Ovetshkin onnistui viimeistelemään sentään pisteet 1+1.
Nyt hän laukoi kamppailussa peräti yhdeksän kertaa saamatta mitään aikaan. Korpisalo yllättyi sanomalehti Columbus Dispatchin Jacob Myersin mukaan venäläispelaajan laukaisumäärästä.
– Tuntuu kuin hän olisi ampunut kymmenen kertaa.
Tähän media kertoi Korpisalolle, että tarkka määrä oli yhdeksän.
– Ai yhdeksän?! No arvasin melkein.
Blue Jacketsin vastuuvalmentaja John Tortorella kehaisi suomalaisvahtiaan seuran kotisivuilla.
– Hän antoi meille mahdollisuuden.
Columbuksen tekemisessä on paljon hyvää, mutta myös epäkohtia löytyy. Capitalsin kellistäminen kahdesti viikon aikana on kova paukku, mutta samalla esimerkiksi pudotuspelipaikka on viiden pisteen päässä.
– Meidän on kasvatettava johtoamme, kun meillä on siihen saumoja. Emme ole onnistuneet tekemään niin tällä kaudella, vastustajat tulevat rinnalle ja tämä jos joku korventaa, luotsi näki.
LUE TIISTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Kiekkoraamattu: viisi mahdollista seuraa Ilja Kovaltshukille – venäläistähti saamassa monoa NHL:stä
Mikko Koskinen häikäisee NHL-joukkueen maalilla – tilastot upeaa luokkaa, luotsikin ylistää ylväästi
Mikä esitys! Aleksandr Ovetshkin tulitti minkä kerkesi: Suomalaisveskari ei taipunut kertaakaan
Mikä tykki! NHL:kin hehkuttaa Mikko Rantasen maalia: ”Hemmetinmoinen onetimer!”
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ruotsin huippuhyökkääjästä megaluokan NHL-tarjous
- Kanadan nuori NHL-supertähti loukkaantui
- Kanadan olympiavoittajalle ja Dallas Starsin ikonille uusi NHL-sopimus
- SaiPan tehopakki lähtee Italiaan
- SHL-hyökkääjä siirtyy SM-liigaan
- Eeli Tolvanen hakee pitkää NHL-sopimusta – ”Paljon kiinnostusta”
- Entinen Liiga-kapteeni Miika Roine: ensi kauden seura selvillä
- Huhut kiihtyvät! Urheilucast: Pekka Jormakka palaamassa tuttuun seuraan
- Suomen NHL-maalivahdille sopimus!
- Venäläislegenda Aleksandr Ovetškinin, 40, uran jatkosta tuli ratkaisu
- Entinen Liiga-kapteeni Miika Roine: ensi kauden seura selvillä
- Huhut kiihtyvät! Urheilucast: Pekka Jormakka palaamassa tuttuun seuraan
- Kanadan nuori NHL-supertähti loukkaantui
- Ruotsin huippuhyökkääjästä megaluokan NHL-tarjous
- SaiPan tehopakki lähtee Italiaan
- SHL-hyökkääjä siirtyy SM-liigaan
- Ville Heinola: uusi NHL-seura!
- Eeli Tolvanen hakee pitkää NHL-sopimusta – ”Paljon kiinnostusta”
- Kanadan olympiavoittajalle ja Dallas Starsin ikonille uusi NHL-sopimus
- Suomen NHL-maalivahdille sopimus!