Paha rimanalitus! Vaikeuksissa ollut liigavahti saa lähteä, Nuoria Leijonia MM-kisoissa edustanut lupaus tilalle
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
Liigassa syvällä rypevä ja syksyn vahvan tekemisen jälkeen jo pudotuspelipaikkojen ulkopuolelle uponnut Pelicans tiedotti kotisivuillaan, ettei maalivahti Riku Helenius jatka joukkueen leirissä enää vastaisuudessa. Vähälle vastuulle jääneen vahdin kohtalo ei sinänsä yllätä, sillä hän ei näyttänyt saavan peleissä kiinni edes rantapalloa.
Flopanneen maalivahdin paikalle nousee äskettäin päättyneissä alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa Nuoria Leijonia edustanut, mutta lopulta ilman minuutteja jäänyt Jasper Patrikainen. Maajoukkueen kolmosveskariksi jämähtänyt suurlupaus on torjunut alkukaudesta heinolalaisen Mestis-joukkue Peliittojen tolppien välissä pääasiassa.
Pälkäneläisvahti Helenius sen sijaan torjui Pelicansin maalilla kahdessa pelissä käsittämättömin prosentein 75,00. Päästettyjen maalien keskiarvo oli surkuhupaisa 7,91. Vahti ammuttiin vaihtoon viimeisessä ottelussa lauantaina, jossa vastassa oli hänelle hyvinkin tuttu JYP.
Alle 18-vuotiaiden maailmanmestari Patrikainen on puolestaan torjunut Peliitoissa 89,2 prosentin tarkkuudella. Hän on ollut Peliittojen kärkipelaajia parhaimmillaan, eivätkä prosentit kerro ihan koko totuutta todellakin lupaavan pelaajan iskukyvystä.
Päijät-Hämeessä kiekolla ei mene kovinkaan vahvasti, sillä sekä lahtelais- että heinolalaisjoukkue ovat jäämässä ulos sarjojensa pudotuspeleistä. Patrikaiselle näytönpaikka on silti iso, kun todellinen vastuu Liigassa on antanut odottaa itseään ihan tähän päivään asti.
LUE TIISTAIN LIIGAJUTUISTA MYÖS:
Ihan uskomatonta epäonnea: SaiPalta sivussa peräti seitsemän pelaajaa – näistä viisi on pakkeja
Onko tässä Liigan seuraava vahvistus? Lähde: siirto ollut vireillä jo tovin
LUE MYÖS:
- Liiga-seura teki löydön vapailta markkinoilta – ”Tosi innoissani tulen”
- Urheilucast: Jori Lehterä loikkaamassa Jokereihin? ”Tunnustellut saatavuutta”
- Jukka Jalosen nimi liitettiin Jokereihin – kommentoi IS:lle: ”Mähän oon ilmoittanut”
- Liigaan huhuttu Joona Luoto: uusi seura selvillä
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi paljastus
- Karu käänne Mestiksessä – perinteikästä seuraa haetaan konkurssiin
- Urheilucast: Tappara jahtaa Leijonista tuttua huippunimeä – ”Ei savua ilman tulta”
- Floridan uusi supertähti ei katsonut hyvällä Aleksander Barkovin kohtelua paluupelissä – heitti hanskat välittömästi
- Sami Kapanen uskoo Liigan päävalmentajamarkkinoiden muuttuneen
- Lisää suomalaisväriä Floridaan! Panthers sopimukseen jokerikasvatin kanssa
- Lisää suomalaisväriä Floridaan! Panthers sopimukseen jokerikasvatin kanssa
- Urheilucast: Tappara jahtaa Leijonista tuttua huippunimeä – ”Ei savua ilman tulta”
- Karu käänne Mestiksessä – perinteikästä seuraa haetaan konkurssiin
- Floridan uusi supertähti ei katsonut hyvällä Aleksander Barkovin kohtelua paluupelissä – heitti hanskat välittömästi
- Sami Kapanen uskoo Liigan päävalmentajamarkkinoiden muuttuneen
- Patrik Laineen NHL-sopimus tökkää NHL-luotsiin – ”Ei ole järkeä”
- Suomalaishankinnalta hurja SHL-debyytti – takoi tehot 3+1
- Konsta Helenius otti ison kehitysloikan – NHL-valmentaja vakuuttui MM-kultasankarista
- Nyt puhuu Jori Lehterä – jätti oven paluulle auki
- Jokerit pisti heti tuulemaan – uusi mies sisään, floppi sai lähteä