Näkökulma: Leijonat eteni olympiafinaaliin minimisuorituksella – Jukka Jalosen joukkue on mestari voittamaan tärkeitä pelejä

Suomi kaatoi Slovakian olympiavälierässä maalein 2–0. Leijonat otti pitkiä aikoja vastaan Slovakian hyökkäyksiä. Harri Säterin johdolla Suomen puolustus kesti kuitenkin loppuun asti.
Välierätaistelu muistutti paljon viime kesän MM-välierää, jossa Suomi pelasi niin ikään altavastaajaa vastaan. Silloin pronssiotteluun joutui tyytymään kovan taistelun jälkeen Saksa.
Slovakia puristi sielunsa ulos – sekään ei riittänyt
Kaikki kunnia kuuluu myös vastustajalle. Reilusti materiaaliltaan Leijonia heikompi Slovakia pelasi välierässä lähes nappipelin. Se pääsi otteluun paineettomasta asemasta. Kansallistunne ja saavutustarve paistoivat suorituksesta läpi.
Suomi kuitenkin puolusti nöyrästi, jopa äärimmäisen nihilistisesti. Leijonat asetti omalle siniviivalle 0-5-ohjauspelin ja pakotti Slovakian lyömään päätykiekkoja. Omalla alueella Suomi piti Slovakian pääosin poissa keskustasta.
Kirtisoitavaakin Leijonista löytyy. Suomi luopui epätyypillisen helposti kiekosta. Riskitön pelaaminen on kuitenkin luonnollista, kun henkinen asetelma jättisuosikille oli niin haastava.
Suomi ei tullut hakemaan tyylipisteitä vaan finaalipaikkaa. Finaalin Suomi aloittaa välierää huomattavasti helpommasta henkisestä asemasta.
Suomi on äärimmäisen vaikea voitettava
Suomea on tiukassa paikassa lähes mahdoton voitettava. Suomi on pelannut keväästä 2019 lähtien kahdeksan pudotuspeliottelua arvoturnauksissa, eikä ole hävinnyt varsinaisella peliajalla kertaakaan.
Ainoa tappio näistä on viime kesän MM-finaalitappio jatkoajalla Kanadalle.
Tässä turnauksessa Suomi ei ole päästänyt yhtään maalia viidellä viittä vastaan Slovakiaa vastaan pelatun avausottelun jälkeen.
Vaikka nihilistisestä jääkiekosta sataa välierän jälkeen kritiikkiä, Suomi on voiton päässä historiallisesta olympiakullast
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Ilves jäi Kärppien jyrän alle – näin kävi liigakierroksella
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Tapparasta tuttu maajoukkuepakki NHL-jäille?