Rissanen ja Björninen: Tältä tuntui iskeä elintärkeät maalit Tanskaa vastaan
PRAHA. Kaikista pelaajista Rasmus Rissanen iski Leijonien voittomaalin Tanskaa vastaan MM-kisojen kuolemanottelussa.
Rissanen ei ole tullut tunnetuksi minään maalintekijänä, mutta kolmannessa erässä puolustaja näki tilaisuutensa koittaneen.
– Sain aika vapaasti kävellä. Etukulmaa katselin, että sinne vaan ylös. Sinne se lävähti, Rissanen kuvaili osumaansa Leijonat.comille.
Rissanen myönsi, että Hannes Björnisen tekemän avausmaalin hetkellä paineet jo hieman purkautuivat.
– Kyllä se vapautti. Mutta tiesimme, ettei se vielä siinä ole. Lopussa se nähtiin, kun kaveri tuli vielä maalin päähän vaikka johdettiin 2-0. Jännä peli, oli viihdyttävää lätkää.
Vapautuneisuus huokui pelaajista kauas. Kun Björninen iski pelin 1-0:aan, mies nosti kädet ylös ja hymyili kuin Naantalin aurinko.
– Totta kai, maali on aina hieno tehdä ja sitä pitää tuulettaa ainakin omasta mielestäni. Ei niitä liikaa ole tullut tehtyä, Björninen sanoi Leijonat.comille pelin jälkeen.
– Kyllähän maaleja tarvitaan peleissä. Pakkovoitto oli tänään. Kyllähän siinä saa ja pitää tuulettaa. Kyllä se helpotti. Maalit vapauttivat sitä hommaa. Tiukka vääntö loppuun asti, Rissanen puolestaan kommentoi.
Rissanen ja päävalmentaja Jukka Jalonen sanoivat, ettei pelaajien hermostuneisuus näkynyt ennen peliä. Björninen puolestaan vakuutti, ettei joukkueessa mitään erityisiä paineita ole ollut.
Rissanen myönsi, että pelaajat kyllä tiesivät tasan tarkkaan tilanteen.
– Kyllä me tiesimme, että pisteitä tarvitaan.
Björnisen mukaan selkä seinää vastaan pelaaminen ei kuitenkaan haittaa, koska kaikki voivat vain yrittää parhaansa.
– Tässä yrittää pelata mahdollisimman hyvin ja vahvasti koko ajan. Ei se vaikuta millään tavalla tekemiseemme emmekä mieti tuollaisia asioita. Kaikki antavat kaikkensa, ja tuolla on täysi luotto siihen. Kun kaikki lyövät kaiken likoon, voidaan olla ylpeitä.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL:n huippuseura haluaa Rasmus Ristolaisen – neuvottelut alkoivat
- Yllätysliike: Teemu Selänne osti jääkiekkoseuran!
- Jymykäänne Carolinasta – Leijonat-pelaajalle NHL-sopimus täysin yllättäen
- KHL:ään lähtevä MM-sankari: Jättimäinen tilipussi Venäjällä – porttikielto maajoukkueeseen
- Jesse Puljujärvestä tipahti kutkuttava tieto – useat NHL-seurat kintereillä!
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura
- Lukon tehomies lähtee – tässä uusi osoite
- Sisäpiiripaljastus: Aleksander Barkovin tekstiviestit julki – vahva reaktio Floridan megakauppaan
- Jarmo Kekäläinen teki NHL:ssä jättikaupan – tähtipelaajasta maksettu hurja hinta sai fanit raivon partaalle
- Tappara menettää huippulupauksensa – siirto Pohjois-Amerikkaan julki
- Sisäpiiripaljastus: Aleksander Barkovin tekstiviestit julki – vahva reaktio Floridan megakauppaan
- Jesse Puljujärvestä tipahti kutkuttava tieto – useat NHL-seurat kintereillä!
- Lukon tehomies lähtee – tässä uusi osoite
- KHL:ään lähtevä MM-sankari: Jättimäinen tilipussi Venäjällä – porttikielto maajoukkueeseen
- Tappara menettää huippulupauksensa – siirto Pohjois-Amerikkaan julki
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura
- Hiihtolegenda Mika Myllylän Wiljami-poika löysi uuden seuran – täällä ura jatkuu
- Jarmo Kekäläinen teki NHL:ssä jättikaupan – tähtipelaajasta maksettu hurja hinta sai fanit raivon partaalle
- Uusi käänne: Leijonat-tähdestä voi tulla kauppatavaraa NHL:ssä – yllättävä siirtoskenaario käynnissä
- Lehtitieto: Tapparan hyökkääjähankinta valmis – siirto julki lähiaikoina