Patrik Laine lähtee hurjin tavoittein kohti tulevaa kautta: ”Olen tehnyt niin aiemminkin”
NHL:stä kuului maanantai-iltana kovia suomalaisuutisia, kun Patrik Laine, 26, kaupattiin Montreal Canadiensiin.
Canadiens on Laineelle kolmas seura NHL-uran aikana. Hän edusti ensin hänet varannutta Winnipeg Jetsiä neljä kautta, minkä jälkeen pelit jatkuivat neljä kautta Columbus Blue Jacketsissa. Kanada on siis tullut Laineelle hyvin tutuksi jo Winnipegin ajoilta.
– Olen pelannut Kanadassa ennenkin ja rakastin jokaista minuuttia siellä. Kaipaan takaisin sinne, missä jääkiekko on ykkösasia. Ihmiset aidosti välittävät joukkueesta ja pelaajista, joten en tarvinnut liikaa vakuuttelua. Halusin todella mennä Montrealiin. Tunnen kaupungin, kuinka paljon he välittävät joukkueesta ja kuinka intohimoisia fanit ovat, Laine hehkutti Canadiensin verkkosivuilla.
Parhaalla NHL-kaudellaan Laine on mättänyt 44 maalia. Tämä tapahtui Winnipegissä kaudella 2017-18. Viime kaudet ovat puolestaan olleet loukkaantumisten rikkomia eikä mies ole päässyt vetämään ehjää kautta pitkään aikaan. Viime kaudella hän pelasi vain 18 ottelua loukkaantumisten ja NHL:n tukiohjelmassa olemisen vuoksi.
Nyt Laine hakee ehjää kautta hurjin tavoittein.
– En halua tulla takaisin 30 maalin tekijänä. Haluan tulla takaisin 40–50 maalin tekijänä. Olen tehnyt niin aiemminkin, eikä se ole sattumaa, mutta kyse ei ole vain siitä. Haluan tulla mukaan ja tehdä kaikkeni auttaakseni joukkuetta ja saadakseni joukkueen voittamaan. Teenpä sitten 50 tai 20 maalia, niin kauan kuin joukkue voittaa, se on tärkeintä. Haluan vain voittaa.
NHL:ssä kahdeksan kautta pelannut Laine tuo Canadiensin nuoreen joukkueeseen kokemusta.
– Olen urallani siinä pisteessä, että voin auttaa näitä nuoria miehiä, koska olen ollut mukana muutaman vuoden ja nähnyt paljon asioita. Joten toivottavasti voin olla avuksi pukukopissa ja tuoda osaamiseni jäälle ja Cupin Montrealiin. Se on tavoitteeni tällä hetkellä, Laine sanoo.
Laine kertoo tällä hetkellä olevansa hyvässä iskussa eivätkä loukkaantumiset enää vaivaa miestä.
– Olkapääni tuntuu hyvältä. Kaiken kaikkiaan tällä hetkellä minulla on todella hyvä olo. Ei huolta kehosta tai mielestä, joten minusta tuntuu, että olen todella, todella hyvässä tilanteessa kokonaisuudessaan.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sopimus purettu – Markus Nutivaara vaihtaa joukkuetta!
- Mestiksen paras pelaaja valittu: Jokerit-tähdelle murskaava äänisaalis
- Sami Vatanen: surkea uutinen
- Lähde: Huippuseura yrittää palkata Ville Peltosen!
- HPK:n ulkomaalaisvahti vuokralle toiseen Liiga-seuraan
- Karuja uutisia – Leijonien olympiajoukkueen kaksikko loukkaantui NHL:ssä
- Aleksander Barkovista tihkui uutta tietoa!
- Sebastian Ahon huippuvire jatkuu NHL:ssä – ratkaisi ottelun komealla osumallaan
- AL: Tappara valittaa Rikard Grönborgin toimintakiellosta: ”Perustuu kuulopuheisiin”
- Jukurit: seuraava pelaaja ulos seurasta!
- Urheilucast: Liigassa muhii shokkikauppa – Aku Räty loikkaa kilpailijan leiriin?
- NHL-sivusto: Yhden Leijonat-pelaajan treidiarvo romahti Milanon olympialaisissa
- IL: TPS:n Toni Söderholm jyrähti Tarmo Reunasen kohutilanteeseen liittyen – ”Sairasta”
- Lähde: Tässä Markus Nutivaaran uusi joukkue!
- IS: HIFK valmisteli jymysiirtoa Liigan sisällä – Jukurit löi kunnolla rahoiksi
- Urheilucast: Tappara valmistelee hirmuhankintaa hyökkäykseen!
- AL: Ilves teki kaappauksen Sveitsin suurseurasta – suomalaisnimi haaviin!
- Urheilucast: Lukko rysäytti tiskiin ison pelaajasopimuksen
- IS: Nyt puhuu Tarmo Reunanen
- Rikard Grönborg toimintakieltoon!