4 Nations alkaa! Kanadalla karu tilanne – kaatuuko suosikki tähän?
4 Nations Face-Off alkaa yöllä Kanadan ja Ruotsin välisellä kohtaamisella.
Kanadaa pidetään ottelun ennakkosuosikkina, mutta epävarma maalivahtipeli puhuttaa. The Athleticin Hockey Show -podcastissa USA nimettiin ennakkosuosikiksi ennen Kanadaa juuri siksi, että Yhdysvalloilla jokainen osa-alue on kunnossa.
Kanadan nimilista on muuten moitteeton, mutta tolppien välissä voisi olla parempikin tilanne. Logan Thompson ja MacKenzie Blackwood pelaavat huippukausia NHL:ssä, mutta joukkue nimettiin jo syksyllä, eivätkä loistoiskussa olevat veskarit ole mukana.
− Kanadan paras kolmikko olisi Thompson, Blackwood ja Adin Hill, podcastissa arvioitiin.
Hill on kyllä mukana neljän maan turnauksessa, mutta hän ei ole aloittava maalivahti. St. Louisin Jordan Binnington on maalissa Tre Kronoria vastaan. Binnington pelasi viime MM-kisoissa kahdeksan ottelua torjuntaprosentilla 88,5. Tällä kaudella NHL:ssä hänellä on tilillään 39 peliä prosentin ollessa 89,6.
Kanadalla saattaa olla neljästä osallistujamaasta jopa huonoin torjujatilanne. USA:n Connor Hellebuyck ja Suomen Juuse Saros lienevät ennakkoon vahvimmat kopparit.
Ruotsin maalivahtivalinnan arveltiin kallistuvan joko Filip Gustavssoniin tai vasta tervehtyneeseen Linus Ullmarkiin. Päävalmentaja Sam Hallam ilmoitti pelipäivän aamuna, että Gustavsson pelaa Kanadaa vastaan.
LUE MYÖS
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- Suomalaisvahdilta yllätysilmoitus Tiktokissa: uusi seura!
- Niclas Westerholm: uusi joukkue!
- Leijonista tuttu maalitykki: ura jatkuu Sveitsissä
- Huhhuh! Aatu Räty nöyryytti ruotsalaista NHL-tähteä poikkeuksellisen rumasti
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Vahvistus tuli – tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- 17-vuotiaalle huippulupaukselle iso mahdollisuus – nostettiin Tapparan ykkösketjuun
- Tuomio tuli – Antti Tyrväiselle lätkäistiin pelikieltoa!
- Suomalaishyökkääjä lensi siirtolistalle NHL:ssä