MILANO. Leijonat pääsi koko joukkueen voimin ensimmäistä kertaa olympialaisten harjoitusjäille sunnuntai-iltana.

Pitkän matkustamisen jälkeen pelaajat ehtivät vain käydä olympiakylässä ennen illan harjoituksia.

– Aika pitkä päivä, mutta kiva päästä jäälle hikoilemaan. Kohti ekoja pelejä, Rasmus Ristolainen sanoi harjoitusten jälkeen.

Luppoajan tappamista varten Ristolaisella on mukanaan salainen ase.

– Mulla tuli pleikkari mukaan. Katsotaan, ehtiikö sitä pelaamaan. FIFA:a pelaan. Jalkapalloa muutenkin seuraan.

Olympiakylässä Leijonat majoittuvat jaettuihin huoneisiin. Siitä Ristolaisella riitti sanottavaa.

– Kämppäkaveri on vähän huono, mutta muuten on hyvä, Ristolainen veisteli.

Kämppäkaverina on Suomen varakapteeni Mikko Rantanen. Kysytäänpä siis Rantasen näkemystä Ristolaisesta.

– Turkulaiset pitää yhtä. Ei kukaan muu halua meidän kanssa, Rantanen sanoi.

– Ristolainen laittoi ainakin huoneen niin kylmäksi, että pitää ehkä löytää uusi huonekaveri. Ei ole villasukkia mukana.

Rantanen myös puhui diplomaattiseen sävyyn olympiakylästä, jonka fasiliteetit jaettuine huoneineen ovat jotain muuta kuin mihin NHL-miljonäärit ovat tottuneet.

– Erilainen tietysti, kuin mihin on tottunut. Nuorempana oli ja ensimmäisinä kausina NHL:ssäkin oli huonekaveri. Hotellit oli vähän eri, mutta tulee hyvä nuoruuden fiilis.

Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila

LUE MYÖS: