Näkökulma: Leijonilla ei ollut panosta, mutta tällä pelillä on turha puhua maailmanmestaruudesta
PRAHA. Sanotaan se suoraan: Sveitsi oli selvästi Suomea parempi lohkovaiheen viimeisessä ottelussa.
Toki on heti alkuun sanottava sekin, että vain Sveitsillä oli tuloksellista panosta pelissä. Suomellakin piti olla, mutta Leijonien puolivälieräpaikka yllättäen varmistuikin jo aiemmin tiistaina, kun Itävalta hävisi Britannialle.
Sveitsi taas pelasi lohkon kakkossijasta – minkä se saavuttikin.
Suomelle MM-turnaus on ollut haastava. Maalinteko on ollut tervanjuontia, ykköstykit eivät ole onnistuneet toivotulla tavalla eikä alemmistakaan ketjuista ole löytynyt Marko Anttilan kaltaisia ratkaisijoita.
Neljä tappiota alkulohkossa
Leijonat on pelannut ihan hyvin, mutta hävinnyt tiukkoja vääntöjä. Marginaalit ovat olleet ”helpommissakin” otteluissa liian pienet. Siitä kertoo se, että Tanska-peli muodostui elintärkeäksi ja sekin pysyi pitkälle kolmanteen erään asti maalittomana.
Seitsemästä lohkovaiheen pelistään Suomi sai kasaan kymmenen pistettä. Se on aika heikko saldo. Lohkon viimeistä edelliseksi jäänyt Tanska oli pisteissä lähempänä Suomea kuin lohkokolmonen Tshekki. Suomi hävisi Tshekille, Kanadalle, Itävallalle ja Sveitsille.
Ostravan lohkossa kymmenellä pisteellä ei olisi päästy neljän parhaan joukkoon.
Ehkä tässä on toisaalta Leijonien taso tällä joukkueella. Suomi ansaitsee kisoissa esittämällään pelillä jatkopaikan juuri ja juuri, muttei kovin paljon enempää. Kokonaisuutena Kanada, Tshekki ja Sveitsi ovat aika paljon edellä.
Kaikki on mahdollista, mutta…
Lohdutuksena sanottakoon, että siinä missä Suomi ei ole onnistunut repimään marginaalia itseään heikompiin, ei se yhdessäkään pelissä ole myöskään romahtanut. Sveitsiäkin vastaan Leijonat roikkui mukana ja maalin päässä lähes ottelun loppuun saakka.
MM-turnauksen kaltaisessa tapahtumassa mitä vain voi tapahtua, kun pudotuspelit pelataan kerrasta poikki -systeemillä. Sattuman merkitys nousee, ja sikäli on aina mahdollista, että Suomi juhlii sunnuntaina. Onhan niin ennenkin tapahtunut.
Juuri nyt maailmanmestaruus näyttää kuitenkin aika lailla utopialta. Niin reilusti takamatkalla Leijonat on moneen muuhun verrattuna. Todennäköisyydet eivät ole Suomen puolella – etenkään jos itsensä ottelun lopussa suihkuun hölmöillyt Mikael Granlund saa vielä pelikieltoa.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liigan yleisömäärät huippulukemissa – yksi seura teki jättimäisen parannuksen
- Kärpille jysähti jättiuutinen!
- Mestis-seura ilmoittaa: hakee Liiga-paikkaa!
- Jymypaukku! Jääkiekon arvokisat Suomeen – ja lisää tulossa?
- Näin Mikko Rantanen kommentoi tuoreinta NHL-kohuaan: ”Sanoin hänelle heti, että…”
- IL: Jokerit teki huippukaappauksen – haaviin Liigan pistelinko!
- Mikko Rantanen törttöili jälleen! Teloi Kanadan mahdollisen olympiavahdin
- Jarmo Kekäläinen palaa NHL-GM:ksi!
- Toimittaja: Kärpät kaappasi HIFK:sta tutun pistetykin!
- Liigaan tähtäävä joukkue teki huippukaappauksen!
- Jukka Jalonen jättämässä Italian maajoukkueen – MTV: Täällä haluaa valmentaa seuraavaksi
- Toimittaja: Kärpät kaappasi HIFK:sta tutun pistetykin!
- AL: Tappara kiinnitti konkarivahdin
- Liigan maalikuningas: uusi joukkue
- Liiga-seuran monivuotinen ulkomaalaisvahvistus: sopimus revitty!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- IS: Jokerit hankki Liigan kohupelaajan!
- Liigaan tähtäävä joukkue teki huippukaappauksen!
- Leijonien ketjut julki – tähtipelaaja ulkona!
- SK: HIFK värväsi NHL:ään varatun huippulupauksen toisesta Liiga-seurasta!