HPK vahvisti sentteriosastoaan! Kokenut pistetykki liittyy joukkueeseen 1+1 -mallisella sopimuksella

© Kuva: Juha Tamminen

HPK on tehnyt 1+1 vuotisen sopimuksen hyökkääjä Niclas Luceniuksen kanssa. Sopimus sisältää seuran option kaudelle 2019-20.

Viime kaudet Lucenius on pelannut Mestiksessä. Tämä kausi on sujunut LeKissä, jossa hyökkääjä on tehnyt 15 ottelussa tehot 5+18. Viime kaudella hän pelasi TuTossa ja teki 40 ottelussa vakuuttavat 52 tehopistettä.

– Teimme sentteriosastolle täsmähankinnan. Lucce on osoittanut kypsyneensä ja kasvaneensa urheilijana sekä kykenevänsä kantamaan vastuuta monipuolisissa rooleissa, HPK:n urheilujohtaja Mika Toivola kommentoi seuran verkkosivuilla.

Parhaalla Liiga-kaudellaan Lucenius teki 46 pistettä Tapparan riveissä kaudella 2009-10. Kaudella 2013-14 hän pelasi myös tehokkaasti tehden 34 tehopistettä TPS-paidassa.