Joko Mörkö-buumi lähti käsistä? Marko Anttila naureskelee hullulle villitykselle: ”Ihmiset nähneet todella paljon vaivaa”

HELSINKI. Leijonien sankarien joukkoon MM-kultajoukkueessa noussut Marko Anttila suhtautuu rauhassa kesän ykkösvillitykseen.
Järkälemäinen hyökkääjä pelasi itsensä viimeistään MM-finaalissa koko kansan sydämiin. Se on näkynyt, kun Anttilan lempinimi ”Mörkö-Marko” on lähtenyt jopa huvittavalla tavalla lentoon.
Mörkö-tuotteita on ilmestynyt kauppoihin hurja määrä. Samalla fanit ovat keksineet mitä ihmeellisimpiä juttuja – tatuoinnit, liikennemerkit ja muut taideteokset ovat ihastuttaneet ympäri Suomen.
Joko ilmiö on ärsyttänyt? Anttila painottaa suhtautuvansa siihen vain lämmöllä.
– Suhteellisen rauhassa olen onneksi saanut olla. Haitaksi asti ei ole ollut mitään, Anttila pohtii.
Lempäälässä ehdittiin jo askarrella tyylikäs liikennemerkki Möröstä. Se on yksi osoitus ihmisten luovuudesta.
– Enköhän kesälenkillä niihin törmää. Hauskoja juttuja – ihmiset ovat nähneet näiden eteen todella paljon vaivaa.
Hurja määrä yhteiskuvia
Anttila nousi yhden MM-kisojen aikana Suomen kuuluisimpien kiekkoilijoiden joukkoon. Se on näkynyt myös alkukesän aikana.
Yhteiskuvia ja allekirjoituksia on ehditty antaa jo nyt hurjat määrät.
– En ole onneksi laskenut, mutta paljon. Nykyään nimmareiden antaminen on vähentynyt, kun on niin paljon kameroita jo pikkujunnuilla. Kuva on kuumempi juttu kuin nimmari nykyään. Se on mukava – ei tule käsi kipeäksi, Anttila virnistää.
Muuten hyökkääjä on ottanut jopa etäisyyttä ilmiöön. Puhelin on pirissyt viime viikkoina melkoisesti.
– Olen vähän vähemmän katsellut puhelinta. Se on soinut ainakin tarpeeksi. En ole vielä edes ehtinyt kaikille vastata onnitteluihin. Siinä on vielä tehtävää, Anttila summaa.
LUE MYÖS: NHL kiinnostaa! Marko Anttila kommentoi kuumaa siirtospekulaatiota: ”Vielä ei olla soiteltu…”
LUE MYÖS: Satojen metrien jonot! Jokereiden tuoreet maailmanmestarit saivat aikaan ihmisryntäyksen
LUE MYÖS: Vau! Janne, 27, tatuoi Leijonen Mörkö-Markon ihoonsa: ”Päätös syntyi heti MM-kullan ratkettua”
LUE MYÖS: Mörkö-Markon MM-kisat! 12 syytä – tämän takia Marko Anttilasta kasvoi täysin poikkeuksellinen ilmiö
LUE MYÖS: ”Koko Leijonien koppi huutaa Mörköä!” – Jukka Jalonen herkistyi Marko Anttilan sankaritarinasta
LUE MYÖS: Netti sekosi täysin! Marko Anttila ihastuttaa kiekkokansaa – katso hulvattomat meemit
LUE MYÖS: Mörkö-Marko hurmaa! Kuka on Leijonien uusi järkälemäinen kulttipelaaja? Näin joukkuekaverit kertovat
LUE MYÖS: Tiesitkö? Marko Anttila pelannut yhdessä NHL-megatähti Patrick Kanen kanssa: ”Olin raakile”
LUE MYÖS: Venäjällä nähdään suolaisia painajaisia Mörkö-Markosta: ”Uniikki kyyryselkäinen ulkomuoto”
LUE MYÖS: Tiedätkö, mistä Leijonien kapteeni Mörkö-Marko on saanut lempinimensä?
LUE MYÖS: Nyt puhuu ruotsalainen kiekkopomo, joka antoi aikoinaan Marko Anttilalle monoa
Ilari Isotalo, Helsinki
Twitter: @IlariIsotalo
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Nuorten Leijonien MM-kultakapteenista tipahti surkea uutinen
- Tässkö NHL:n ensi kauden suomalaisläpimurto? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- NHL:ssä pelannut hyökkääjä siirtyy Tapparaan!
- TPS-pomolta paljastus Aleksi Saarelan siirrosta: ”Reagoitiin kaksi minuuttia sen jälkeen”
- Ryan Laschin siirrosta uutta tietoa: pakit Liiga-seuroille
- HIFK-floppi löysi uuden joukkueen
- 46-vuotiaalta seuralegendalta huima temppu – palaa eläkkeeltä III-divisioonaan!
- Nyt jysähti – Markus Nutivaarasta yllätystieto!
- Liiga-seuran kultakypärä: sopimus huippujoukkueeseen
- Lähde: Ryan Lasch löysi uuden seuran
- Jokerit vahvistuu Kärpät-kasvatilla: ”Odotamme tuloksentekokykyä”
- Tapparan MM-puolustaja: Sopimus revitty – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- TPS-pomolta paljastus Aleksi Saarelan siirrosta: ”Reagoitiin kaksi minuuttia sen jälkeen”
- Hurja vahvistus: NHL:stä tuttu sentteri siirtyy Liigaan!
- 46-vuotiaalta seuralegendalta huima temppu – palaa eläkkeeltä III-divisioonaan!
- HIFK-floppi löysi uuden joukkueen
- Liiga-seuran kultakypärä: sopimus huippujoukkueeseen
- Olli Juolevi: Liiga-sopimus!
- Nyt jysähti – Markus Nutivaarasta yllätystieto!
- Lähde: Ryan Lasch löysi uuden seuran