Urheilucast: HIFK jättivonkaleen perässä – iski silmänsä Leijonat-tähteen

Tapparan kanssa Christian Heljangon palveluksista ensi kaudeksi kilpaillut HIFK on nyt iskenyt silmänsä toiseen markkinoiden maalivahtivonkaleeseen.
Urheilucastin tietojen mukaan HIFK neuvottelee parhaillaan sopimuksesta Leijonien tähtimaalivahti Emil Larmin kanssa.
– Emil Larmi. HIFK ja GM Janne Pesonen eivät halua joutua toistamiseen siihen tilanteeseen, että vastaus tulikuumiin kysymyksiin on 36-vuotias, jo kertaalleen uransa penaalisoinut veteraanimaalivahti, Urheilucastin Esko Seppänen kertoo.
– Tästä syystä Pesonen operoi nyt veskarimarkkinassa kukkaro revähtäneenä ja neuvottelut Larmin kanssa on jo aloitettu – olkoonkin, että Larmilla on vientiä sekä Ruotsin että Sveitsin suunnalla. Mutta lähiaikojen Liiga-pussariuutisten myötä Pesosen on vaivatonta sisäistää, että nyt on jättimäisen investoinnin sauma.
–Nyt pitää olla aggressiivinen, koska siellä tiedetään, mihin tarinat päättyvät, mikäli perälauta ei ole mestaruusluokkaa. Pesonen hukkasi jo Heljangon. Miten käy Larmin kanssa? Seppänen jatkaa.
Urallaan Liigan ja SHL:n mestaruuden voittanut ja kertaalleen SHL:n pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi valittu Larmi edustaa neljättä kautta ruotsalaista Växjö Lakersia. Leijonia 28-vuotias maalivahti on edustanut MM-kisoissa kahdella edelliskaudella.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- HIFK sai uusia vahvistuksia – debytoivat heti!
- Jesse Puljujärvi pisti verkot heilumaan – hirmuvire!
- Patrik Laine: pitkä sairausloma!
- HS: Jesse Puljujärven erityispiirre teki vaikutuksen Ville Peltoseen – ”Tosi mieluinen yllätys”
- Urheilucast: Teemu Pulkkinen neuvotteli Liiga-seuran kanssa!
- Florida Panthers sai huojentavia suomalaisuutisia NHL:ssä
- Doug Shedden antoi heti palaa: ”Jos täällä on vielä samoja tuomareita…”
- Urheilucast: Viljami Nieminen sai rahakkaan tarjouksen toiselta Liiga-seuralta – vastasi ”kiitos ei”
- Jokerit pelaajakaupoilla – vahvistuu kultaleijonalla!
- Liiga-seura teki rumat tappiot
- Vaasan Sport iski pöytään jättiuutisen – muut Liiga-seurat jäivät nuolemaan näppejään
- Patrik Laine: pitkä sairausloma!
- Urheilucast: Teemu Pulkkinen neuvotteli Liiga-seuran kanssa!
- Kultaleijona Jussi Olkinuora: uusi seura!
- Urheilucast: Viljami Nieminen sai rahakkaan tarjouksen toiselta Liiga-seuralta – vastasi ”kiitos ei”
- Suomalainen yllätysnimi kutsuttiin NHL:ään!
- Ilves: maajoukkuevahti haaviin!
- IS: Näin agentti kommentoi hyllytetyn suomalaislupauksen tilannetta: ”Olemme ehdottaneet…”
- Doug Shedden antoi heti palaa: ”Jos täällä on vielä samoja tuomareita…”
- Teemu Pulkkinen: uusi seura on nyt selvillä!